Zeman v Náměšti nad Oslavou vážně promluvil o třetí světové válce i o tom, co mu řekl papež k církevním restitucím

25.06.2015 20:31

REPORTÁŽ Řešení pro Ukrajinu nastínil prezident Miloš Zeman při debatě s občany v Náměšti nad Oslavou: „Právě proto, aby nedošlo ke III. světové válce, je třeba zastavit jakoukoli intervenci z jakékoli strany,“ zmínil v reakci na otázku z publika prezident, který naději k uklidnění situace vidí v reformách, „aby právě ty tzv. vzbouřenecké regiony dostaly větší míru samostatnosti a o důležitých věcech si často mohly rozhodovat“. Vážná témata odlehčil Zeman vylíčením svého pokusu „postřílet“ z kulometu novináře.

Zeman v Náměšti nad Oslavou vážně promluvil o třetí světové válce i o tom, co mu řekl papež k církevním restitucím
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman při setkání s občany v Náměti nad Oslavou

„Dovolte, abych především blahopřál panu starostovi, že byl už pošesté zvolen starostou tohoto krásného města,“ uvedl na začátek svého úvodního proslovu v Náměšti nad Oslavou prezident Miloš Zeman. „Víte, co nás všechno spojuje?“ položil řečnickou otázku a pak pokračoval: „Přemýšlel jsem, že bych vzal svůj nafukovací člun a plavil bych se z Nového Veselí až do Náměště, ale byl jsem informován, že nízký stav vody v této řece to bohužel neumožňuje,“ doplnil. Náměstí zaplnilo několik stovek lidí, kteří byli evidentně vstřícně naladění a reagovali bouřlivým potleskem.

Na Ukrajině bojují Ukrajinci proti Ukrajincům, ale není to občanská válka?

Jak už bývá zvykem, prezident po krátkém úvodu zahájil diskusi s místními občany. Jak se ukázalo, také v tomto městě se lidé více než na místní záležitosti ptali na mezinárodní vztahy a „řinčení zbraní“. „Rád bych se zeptal na Ukrajinu, dost nás straší sdělovací prostředky. Hrozit třetí světovou válkou, to je stupidita!“ vyjádřil se jeden z místních občanů. „Pokud vaše základní otázka směřovala na Ukrajinu, tak vám odpovím citací jednoho výroku jednoho politika, kterou jsem četl dnes ráno v monitoru: Na Ukrajině bojují Ukrajinci proti Ukrajincům, ale není to občanská válka. Takový nesmysl jsem dlouho nečetl. Když bojují Ukrajinci proti Ukrajincům, tak to samozřejmě je občanská válka,“ reagoval Zeman.

Zeman: Je třeba zastavit jakoukoli intervenci z jakékoli strany

Ve své odpovědi tazateli prezident Miloš Zeman pokračoval: „Právě proto, aby nedošlo ke III. světové válce, je třeba zastavit jakoukoli intervenci z jakékoli strany a usilovat o to, aby dohodnuté příměří bylo dodržováno, aby zbytečně neumírali lidé, zejména civilisté a z nich děti.“ Zdůraznil pak důležitost vzniku reformy Ukrajiny a její ústavy, „aby právě ty tzv. vzbouřenecké regiony dostaly větší míru samostatnosti a o důležitých věcech si často mohly rozhodovat sami. To je podle mého názoru řešení. Řešením není vměšování, už jednou jsme viděli, jak to dopadlo v Iráku, Libyi a řadě dalších zemích,“ vysvětlil prezident. „Každý člověk se dopouští chyby, ale jen blbec tutéž chybu opakuje dvakrát,“ dodal.

Církev by měla věnovat peníze z restitucí na veřejně prospěšné účely

Moderátor, který uváděl debatu s hlavou státu, pak připomenul výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa. V tomto kontextu prezident Zeman uvedl: „Já jsem byl nedávno u papeže Františka a mimo jiné jsme mluvili o Janu Husovi. Víte, že asi před třemi dny papež prohlásil, že katolická církev má hřích ve svém svědomí a že prosí za odpuštění za upálení Mistra Jana, ale mluvili jsme také o tom, že když už církev získala z restitucí prostředky, měla by je věnovat na veřejně prospěšné účely, například na vybudování hospiců pro důstojné umírání,“ konstatoval Zeman, který také upozornil na to, že papež vyslovil podobný názor a požehnal dva základní kameny pro hospice, které budou postaveny v Česku.

Zeman popsal, jak „střílel“ po novinářích z kulometu

V otázkách z publika zazněly mimo jiné i prosba o partii šachu, stížnost, že v rádiu nehrají ruské písně, a také prosba, aby prezident dohlédl na místního starostu. Pak padlo i toto vyjádření: „Vážený pane prezidente, jsme rádi, že jste tady a vůbec, že existujete. Jsem vždycky ráda, když rozzuříte určité lidi v televizi. Užívám si to. Moc děkuji.“ Prezident pak zmínil, že dokáže rozzuřit nejen lidi v televizi, ale také novináře. „Dnes na vrtulníkové základně mi dali do ruky velkorážný kulomet, namontovaný na helikoptéře, a ukázali mi tlačítko, kterým se spouští. Tak jsem to přejel zleva doprava, zprava doleva. Kulomet strašlivě rachotil, bohužel v něm nebyly náboje,“ popsal prezident s úsměvem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…