Zeman „zařízl“ Lipavského. A Železný z ČT se neudržel, muselo to ven

11.12.2021 7:26

K rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí se již vyjádřil také moderátor České televize Jakub Železný. Zdali je Lipavského kvalifikace nedostatečná na to, aby mohl řídit českou diplomacii, se moderátor zamyslel se vzpomínkou na dočasné vedení resortu ministrem vnitra v demisi Janem Hamáčkem (ČSSD). Lipavský na rozdíl od Jana Hamáčka VŠ vzdělání má, napsal moderátor. Při diskusi o kvalifikaci ukázal také směrem k Hradu.

Zeman „zařízl“ Lipavského. A Železný z ČT se neudržel, muselo to ven
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Jakub Železný.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39583 lidí
Prezident Miloš Zeman ve svém pátečním prohlášení vysvětloval rozhodnutí nejmenovat Lipavského ministrem některými názory kandidáta, které jsou dle Zemana v rozporu s programovým prohlášením nové vlády a připomněl i veřejně pronesený návrh kandidáta, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Kromě toho má být problémem i Lipavského nízká kvalifikace. „Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ uvedl prezident.

Sám Lipavský se později proti těmto Zemanovým výhradám postavil s míněním, že Zeman návrh na jeho jmenování „přijmout musí“. „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ‚kádrovat‘. Platí má nominace na post ministra zahraničí, za kterou stojí i koaliční pětka včetně premiéra Petra Fialy,“ odmítl se smířit s prezidentovým postojem.

Diskuse, zdali je Lipavský dostatečně kvalifikovaný, však pokračuje i mimo hlavní aktéry. Připojil se do ní i někdejší prezident Václav Klaus, který vyjádřil vůči kandidátovi na šéfa české diplomacie pochyby. „Myslím, že na tuto funkci Jan Lipavský nemá,“ míní Václav Klaus.

Odpověď na tuto otázku nastínil též moderátor České televize Jakub Železný, jenž přitom porovnal kandidáta na ministra zahraničí s ministrem vnitra v demisi Janem Hamáčkem (ČSSD) a s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

„Miloš Zeman nechce jmenovat Jana Lipavského do čela ministerstva zahraničí i kvůli nízkému vzdělání p. Lipavského. Ten má ale VŠ vzdělání, na rozdíl od Jana Hamáčka, jenž byl M. Zemanem do téže funkce jmenován 2×! A sdělil to Jiří Ovčáček, jenž kvůli chybějící VŠ musí mít pro svou činnost výjimku…“ vyjádřil se Železný na svém twitterovém účtu.

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD) vedl resort zahraničí poprvé během léta roku 2018, kdy pozici zastával kvůli sporům ve vládní koalici i s prezidentem Milošem Zemanem, jenž tehdy v červnu odmítl nominaci Miroslava Pocheho. Následně se k řízení ministerstva vrátil i v dubnu letošního roku, kdy byl dočasně pověřen řízením ministerstva po odvolání Tomáše Petříčka.

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) naznačil, že celý spor bude muset skončit u Ústavního soudu, aby se tento prezidentův názor na pravomoci hlavy státu ohledně jmenování ministrů jednou provždy vyjasnil. „Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni,“ informoval Fiala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …