Zemane, reaguj. Každý slušný člověk by se sebral a jel pryč. Z Prahy prší rozhořčené reakce na slova o „záchraně“ z roku 1968

21.11.2017 22:01

Podle článku, který na svém webu uvedla armádní televize Zvezda, by prý Československo mělo být vděčné SSSR za invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Tato zpráva vyvolala mezi českými politiky veliký nepokoj. Článek byl navíc uveřejněn v den, kdy do Ruska mířil český prezident Miloš Zeman. Ten pak přes svého mluvčího vzkázal, že stále zastává názor, že okupace byla zločinem.

Zemane, reaguj. Každý slušný člověk by se sebral a jel pryč. Z Prahy prší rozhořčené reakce na slova o „záchraně“ z roku 1968
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Zemanovo stručné vyjádření zcela jistě nebude stačit ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD. Ten po Zemanovi chce, aby se o překroucených informacích k srpnu 1968 diskutovalo na prezidentových jednáních v Rusku. Později doplnil, že jeho reakce je oficiálním stanoviskem a byl o něm informován doprovod Zemana.

Podle serveru Novinky.cz mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že podle prezidenta byla okupace v roce 1968 zločinem a že jeho názor zůstává neměnný.

„Odsoudil jsem článek z titulu své funkce ministra zahraničí a informoval jsem doprovod pana prezidenta, aby toto téma zvedli při jednáních v Rusku,“ sdělil Zaorálek. Uživatelé Twitteru ministra nabádali, aby na informace reagoval oficiální cestou. Požadovali například předvolání ruského velvyslance v ČR. Zaorálek reagoval, že ruský ambasador je ale v Rusku s prezidentem Zemanem.

Článek vyvedl z míry i ministra obrany Martina Stropnického z ANO. Výroky na webu televize Zvezda jsou podle něj hrubé a lživé. „Za obzvlášť politováníhodné považuji, že k tomu dochází při návštěvě naší hlavy státu v Ruské federaci,“ upřesnil Stropnický.

Původní zdroj ZDE.

„Každý slušný člověk by se po tomhle sebral a odjel pryč, to platí i pro těch 120 podnikatelů,“ napsal na Twitter první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Slušný prezident by tam vůbec nejezdil a normální velvyslanec a ministr zahraničních věcí by se ohradili,“ rozčiloval se.

Petr Fiala z ODS zase poznamenal, že cílem Miloše Zemana by mělo být hájení zájmů České republiky v Rusku a šíření lživé historie by měl zabránit. „Korektní vztahy nelze zaměňovat za servilitu,“ připomněl Fiala.

I kandidát na prezidenta Mirek Topolánek vyzval Zemana k tomu, aby tuto situaci nenechal bez povšimnutí. „Proti tomuto brutálnímu překrucování historie by se měl český prezident razantně ohradit,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

I další čeští politici se shodují, že článek je ponížením Česka a je potřeba, aby se proti němu česká diplomacie výrazně ohradila.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…