Zemane, zmiz už! Zemane, díky... Drsné i překvapivé vzkazy prezidentovi. A slova: Češi jsou dnes nejšťastnější za 1000 let

21.08.2018 12:14

Česko si v těchto hodinách připomíná smutné padesáté výročí počátku sovětské okupace našeho státu. Připomínají si ho i lidé na sociálních sítích. Ozvala se spisovatelka a režisérka Monika Le Fay, šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr i psychoanalytik Tomáš Rektor. Ten prezidentu Miloši Zemanovi poděkoval za to, jak se dnes chová. Opravdu. Publicista Martin Zvěřina poté Zemanovy kritiky pořádně sepsul.

Zemane, zmiz už! Zemane, díky... Drsné i překvapivé vzkazy prezidentovi. A slova: Češi jsou dnes nejšťastnější za 1000 let
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který se natáčel na Vysočině.
reklama

V noci z 20. na 21. srpna 1968 bylo Československo obsazeno armádami Varšavské smlouvy, Invazi vedl Sovětský svaz. Jako první byla obsazena velká letiště v Československu a z letadel, která na nich přistála, vyjížděly na naši půdu tanky a další obrněná vozidla. Zůstaly tu pak déle než dvacet let.

Fotogalerie: - Nezapomínáme. Protestujeme...

Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...
Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...
Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...
Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...
Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...
Demonstrace "Nezapomínáme. Protestujeme" k výročí ...

Na onu noc však každý vzpomíná trochu jinak. Režisérka a spisovatelka Monika Le Fay, vlastním jménem Monika Elšíková. V osudném roce 68 se režisérka teprve narodila, ale zmíněná noc prý ovlivnila život celé její rodiny a tím i její.

Její maminka prý tehdy byla těhotná a když kráčela ulicemi Zlína, tehdejšího Gottwaldova, bála se, aby ji vojáci okupačních armád nezastřelili. Když byla starší, dozvěděla se od tatínka, „že nás okupují Rusáci“. Ale nesměla o tom s nikým mluvit, snad jen se svou tehdejší kamarádkou Petrou. Řada rodinných známých prý svou vlast opustila. Utekli před okupační armádou a před československými normalizačním komunisty.  

Podle Elšíkové té noci začaly smutné roky. Už proto, že okupanti desítky Čechoslováků zabili. O to tragičtější je, že český prezident u příležitosti 50. výročí této události mlčí.

„Dnes, místo toho, abychom na tento den vzpomínali jako na něco, co už se nemůže nikdy vrátit, jsme v situaci, kdy nevíme, jestli se to všechno nemůže znovu opakovat. Z Hradu jde jedno velké ticho. A ticho nejspíš znamená souhlas. Nejvyšší čas, aby ta smutná postava zmizela někde v propadlišti dějin. Nevzpomenout památku obětí a nepřiznat jim úctu, na kterou mají právo, je jako znásilnit a zabít je po druhé. Jan Palach obětoval svůj život. Co uděláme my?“ zeptala se Elšíková na sociální síti facebook.

Naproti tomu psychoanalytik Tomáš Rektor prezidentu Zemanovi za jeho mlčení poděkoval. Doufá prý, že se prezident promlčí i zbytkem svého volebního období. Pro Českou republiku by to prý možná bylo nejlepší.

„A rád bych dnes poděkoval i našemu panu presidentu za jeho dnešní projev. Upřímně, co dnes pronesl je skutečně to nejlepší, co mohl k dnešnímu výročí říci. Trochu mě mrzí, že se v podobném duchu nenesl i jeho projev k výročí únorovému, na druhou stranu se ve mně probouzí naděje, že se v podobném duchu bude vyjadřovat i k dalším významným událostem, a pokud možno – úplně ke všemu,“ napsal Rektor.

Pavel Šafr doplnil, že při padesátém výročí počátku sovětské okupace naší země bychom si měli uvědomit jednu věc. Prvních dvacet pět let nestálo za moc. Jenže v závěru této etapy padli českoslovenští komunisté, my jsme se stali svobodnou zemí a z této svobodné země jednoho dne odjel i poslední ruský mluvící voják se svým okupačním tankem.

A nastalo druhé čtvrtstoletí, podle Šafra nejlepších dvacet pět let pro naši zemi. Nikdy v historii jsme se neměli tak dobře, jako za posledních dvacet pět let.

Publicista Martin Zvěřina na serveru Lidovky.cz napsal, že prezident Miloš Zeman nemá povinnost promluvit k padesátému výročí počátku okupace. Prezident Zeman ve svých projevech rád provokuje a možná se tentokrát rozhodl českou veřejnost raději neprovokovat. Jeho kritiky to však nezastaví a pořádně mu nakládají za to, že mlčí. Jenže kdyby promluvil, jeho projev by pravděpodobně tak jako tak rozcupovali jako nevhodný.

„Tím se dostáváme k prezidentovým kritikům, nelze říci, že všichni, ale dost z nich na tom nebude lépe než Zeman. Občanům chtějí něco sdělit, ale nemají žádný originální nápad, a tak tepou ‚škandál‘ prezidentova mlčení. Občané rádi vyslechnou projev, který má co říci k dnešku, ale když není, nepropadnou trudomyslnosti. Ostatně prezidenty už snad nemáme od toho, aby nám říkali, co si máme myslet,“ podotkl Zvěřina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

21:41 Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

Ombudsman Stanislav Křeček se případem kolem českého premiéra nebude zabývat. Zdůvodnil to pro iRozh…