Zemanovi lidé navazují na kolaboranta Moravce, řekl kníže. A Ovčáček mu za to připomněl trochu jinou část protektorátní historie...

28.11.2015 20:24

Karel Schwarzenberg se na sněmu strany zastal lidí, kteří prchají před islámskými radikály a hrůzami války. Nešetřil ani prezidenta Miloše Zemana, který si podle knížete rozhodně nepočíná jako T. G. Masaryk. Má blíž spíše k lidem podobným českému nacistickému kolaborantovi Emanuelu Moravcovi. Tato slova následně nenechala v klidu mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Popsal, za kým muslimové stáli během druhé světové války.

Zemanovi lidé navazují na kolaboranta Moravce, řekl kníže. A Ovčáček mu za to připomněl trochu jinou část protektorátní historie...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelná tisková konference mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka tentokráte ze znovuotevřeného kinosálu na Pražském hradě
reklama

„Jsem zhnusen, když se z obětí dělají vrazi. Pan prezident nepokračuje v politice Tomáše Garrigue Masaryka, ale spolupracuje s lidmi, kteří pokračují v práci kolaboranta Emanuela Moravce,“ poukázal na podobnost některých lidí s neslavnou postavou českých dějin, protektorátním ministrem školství a osvěty, který je znám jako přisluhovač nacistů. Tato slova pronesl Schwarzenberg na sjezdu TOP 09 jako její končící předseda.

Ovčáček mu na sociální síti Facebook doporučil, aby si lépe nastudoval historii. Pokud totiž hovoří o tom, že se prezident Zeman sbližuje s lidmi typu protektorátního kolaboranta Emanuela Moravce, měl by vědět, že Československo mezi lety 1918 až 1938 neumožnilo vznik tzv. Moslimské Náboženské obce, přestože o její ustavení a uznání českoslovenští muslimové usilovali. Zlom přišel až za nacistického Protektorátu.

„Roku 1941 uznala protektorátní vláda Moslimskou Náboženskou obec pro Čechy a Moravu v Praze. Obec měla 700 členů. Imám, duchovní vůdce obce, byl bosenský muslim Salih Hadžiosmanovič. Hadži byl Mohamed Abdalláh (Alois Bohdan) Brikcius (1903 – 1959), který nekriticky obdivoval islámské národy a černobílým viděním světa způsobil obci škodu v očích veřejnosti a sobě mnohaleté vězení. Byl redaktorem fašistické Vlajky (pro naději na osvobození muslimů od koloniasmu stál na straně Němců a Japonců) a časopisu muslimské národní obce Hlas, kde vyjadřoval své postoje,“ napsal mluvčí prezidenta, že vedení českých muslimů za druhé světové války podporovalo nacistickou politiku.

Sluší se dodat, že zrod muslimské obce umožnil zákon přijatý ještě v dobách císařského Rakouska-Uherska, konkrétně v roce 1912. V té době ale muslimové v českých zemích obec nezaložili. V Československu se o to pokoušeli, ale kvůli odporu tehdejšího ministerstva vnitra neuspěly. Změnu sice přinesl protektorát, ale Benešovy dekrety vše zvrátily. Fakticky dostali muslimové žijící v Česku možnost ustavit svou náboženskou obec až po roce 1990.

Ovčáček doslova napsal:

Karel Schwarzenberg by se měl pečlivěji věnovat historii, když už operuje ve svých vyjádřeních s obdobím protektorátu:

Roku 1941 uznala protektorátní vláda Moslimskou Náboženskou obec pro Čechy a Moravu v Praze. Obec měla 700 členů. Imám, duchovní vůdce obce, byl bosenský muslim Salih Hadžiosmanovič. Hadži byl Mohamed Abdalláh (Alois Bohdan) Brikcius (1903 – 1959), který nekriticky obdivoval islámské národy a černobílým viděním světa způsobil obci škodu v očích veřejnosti a sobě mnohaleté vězení. Byl redaktorem fašistické Vlajky (pro naději na osvobození muslimů od koloniasmu stál na straně Němců a Japonců) a časopisu muslimské národní obce Hlas, kde vyjadřoval své postoje.

Brikcius ještě v roce 1944 psal antisemitské články do muslimského bulletinu Hlas o tom, kdo z pozadí řídí židovský komplot.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…