Zemanovo poselství bylo vánoční pouze podle data a chyběla mu vize, míní česká média

27.12.2014 6:15

Česká média se k druhému Vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana staví většinou kriticky. Svým obsahem se podle komentátorů nehodilo do období Vánoc. Zemanovi kromě jiného vyčítají, že opět připomněl některé spory se svými odpůrci a soustředil se hlavně na sebe. Chyběla jim také vize do budoucna.

Zemanovo poselství bylo vánoční pouze podle data a chyběla mu vize, míní česká média
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přednesl ze zámku v Lánech svůj vánoční projev
reklama

Zeman už loni avizoval, že chce navázat na tradici vánočních poselství prezidentů T.G. Masaryka a Edvarda Beneše. "Ovšem žádný vánoční projev některého ze Zemanových vzorů nepostrádal vizi, hloubku a duchovní rozměr, které se ve vánočním čase jaksi očekávají," napsal komentátor Mladé fronty Dnes.

Zemanův projev podle něj tyto prvky postrádal, neprovokoval k zamyšlení a prezident se vůbec nenaladil na sváteční notu. "Nebýt za ním při projevu ozdobený stromek, mohla to být klidně řeč k letnímu slunovratu," podotkl. Mezinárodní situace ve světě pak podle něho přímo vybízí k tomu, aby se hlava státu ve vánočním projevu více povznesla nad běžné domácí hemžení a nevyřizovala si i v něm účty s těmi, kdo jí nefandí.

Také komentátor Lidových novin se domnívá, že Zemanovo poselství nebylo v žádném případě vánoční, šlo prý jako vždy o politický projev. "A to bohužel bez jakéhokoli přesahu, vánoční byl proto jen pouhopouhým datem pronesení," uvedl. Prezidentovi například vyčítá, že se v pasáži věnované zahraniční politice vůbec nezmínil o situaci na Krymu nebo o svých postojích k evropské politice.

Středem pozornosti byl sám prezident

"Jinak kromě mnohokrát opakované chvály své vlastní osoby stačil prezident zkritizovat ty, kteří jej vypískali 17. listopadu, a srovnal je s neandrtálci," napsal komentátor LN. Kritizoval také to, že se Zeman nedistancoval od vulgarit pronesených v listopadových Hovorech z Lán. "Nemusel se přece hned omlouvat, stačilo jenom říci, že ho to mrzí," dodal.

"S křesťanstvím, s hlubším pohledem na naši zemi, na náš měnící se svět, neměla slova hlavy státu nic společného," napsal komentátor Aktuálně.cz. Jako obvykle byl podle něj středem pozornosti zase Miloš Zeman.

Za bilanci a vysvětlení by podle něj stál například Zemanův vztah k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a to, proč český prezident stojí jinde než Brusel, jinde než NATO, jinde než Západ. "O tom však nepadlo ani slovo. Žádné vysvětlení Zemanova proputinovského postoje, ač ho někteří lidé cítí jako zradu, uvedl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…