Zemanovřesky, komentuje redaktor Dolejší prezidentova vystoupení v krajích

23.02.2015 10:55

Poklesu popularity a důvěry u lidí se rozhodl Miloš Zeman čelit častými výjezdy do krajů. Navzdory doporučení svého týmu si vymínil zběsilé tempo – každý rok navštívit všechny kraje, píší dnešní Hospodářské noviny, které analyzují některá Zemanova vystoupení v regionech v článku s poněkud posměšným titulkem „Zemanovřesky: úspěšná tour“. Jeho autorem je dlouholetý politický reportér MF Dnes, který nedávno přešel do HN, Václav Dolejší.

Zemanovřesky, komentuje redaktor Dolejší prezidentova vystoupení v krajích
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman ve Dvoře Králové

V úvodu článku zmiňuje drobnou perličku. Restaurace, v níž bude prezident během pobytu v regionu obědvat, posílá s předstihem na Hrad návrh menu. S tím pak jde Vladimír Kruliš z hradního protokolu za Zemanem, který si vybere definitivní podobu menu. Lidé ze Zemanova okolí se ale snaží mírnit prezidentovu zálibu v nezdravém jídle, a tak mu občas na talíř „propašují“ i nějakou zeleninu. „Co to tady je?!“ divil se prý prezident při nedávném obědě nad baby karotkou.

Letos Zeman vyměnil církevní hodnostáře za armádu

Dolejší poukazuje i na další zajímavou věc. Loňské výjezdy po krajích plánoval prezidentovi jiný hradní protokolář, Jindřich Forejt. „Protože má blízko k církvi, v programu nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela. Současný Krulišův rukopis ukazuje změnu, církev v programu nahradil armádou,“ všiml si Dolejší.

Desítky zklamaných se na prezidentova vystoupení nedostaly

Zaujalo jej například Zemanovo vystoupení v Dobrušce, kde prezident kritizoval autory současných televizních seriálů, a kde naopak pochválil předlistopadové seriály F. L.Věk, Byli jednou dva písaři a Nemocnice na kraji města. Ty prý byly jediné, na které se dalo koukat. „Spokojení lidé se smějí a tleskají,“ popisuje Dolejší atmosféru v sálu kulturního domu. Podotýká k tomu, že během poslední třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje, která proběhla minulý týden, čekaly na Zemana všude plné sály natěšených příznivců. Desítky zklamaných se dovnitř ani nedostaly.

Lidé s červenými kartami před diskusí utíkají

Před sály se ale vždy objevuje pět, šest lidí s červenými kartami a píšťalkami. „Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je zve dovnitř na debatu s tím, že dostanou první slovo. Odmítnou, za což je pak Miloš Zeman znectí. Že jsou zbabělí, utíkají před diskusí a že jich přijelo málo, protože z Prahy je to sem přece jen daleko,“ popisuje redaktor s tím, že odpovědí na tato Zemanova slova je smích a potlesk v sále.

Prezident místy mluví demagogicky

Redaktor také tvrdí, že Zeman spokojenému publiku říká, co chce slyšet, a místy prý mluví demagogicky. A přidává příklad ze setkání prezidenta se zaměstnanci firmy Juta ve Dvoře Králové. „Víte, jsou poslanci, kteří za čtyři roky ani jednou nepromluví, nevystoupí ve sněmovně, nepředloží žádný návrh zákona,“ citoval Zemanova slova Dolejší s tím, že to, co prezident říkal, samozřejmě není pravda. „Ale rozjetý Zeman cítí na druhé straně porozumění a přízeň publika,“ píše redaktor.

Závěrem nepřímo přiznává, že záměr hlavy státu zvýšit si popularitu cestováním po regionech se rozhodně účinkem neminul. „Celá tour Zemanovřesky slaví úspěch. Lidé se baví, smějí a domů odcházejí spokojení,“ uzavírá Václav Dolejší.


 


 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …