Zemanův mluvčí: To, co šíří o prezidentovi Dienstbier, je falsum. Ani si nezjistili základní informace

18.11.2014 12:12

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček vystoupil v úterý před novináři na tiskové konferenci, kde se vyjádřil zejména k pondělním událostem, při kterých se prezident stal terčem svých odpůrců, již jej při mítinku na Albertově zasypali rajčaty a vajíčky.

Zemanův mluvčí: To, co šíří o prezidentovi Dienstbier, je falsum. Ani si nezjistili základní informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček
reklama

Ovčáček zdůraznil, že prezident je připraven k dialogu, což se projevuje i tím že při setkáních s občany dává vždy právo prvního dotazu těm, kteří s ním projevují nesouhlas. „Situace na Albertově ale dialog neumožňovala,“ zkonstatoval mluvčí.

„Pana prezidenta především mrzí, že dav neumožnil promluvit organizátorům demonstrace ze 17. listopadu 1989,“ prozradil Ovčáček. Podle něj se v posledních hodinách rozpoutala hysterie, jejíž součástí je i „náhlé“ zveřejnění textu, který má dokazovat rozdílnost Zemanových svědectví o demonstraci ze 17. listopadu.

Jedná se o text, ve kterém Miloš Zeman ještě v roce 1989 vypovídal, že zásah byl velmi brutální, což mělo být v rozporu s jeho současnými slovy, že zásah proti této demonstraci nebyl „nijak mimořádný“. „Tento text, který mimo jiných šířil i ministr Dienstbier, je falsum. Je na něm dokonce nesmyslně uvedeno, že Ing. Miloš Zeman je zaměstnancem Prognostického ústavu AV ČR, kam však nastoupil až od 1. ledna 1990,“ upozornil. V prosinci 1989 byl podle něj prezident ve výpovědní lhůtě, neboť byl pro své postoje již potřetí propuštěn ze zaměstnání.

Pak se Ovčáček vyjádřil k akci, která chtěla dát prezidentovi „červenou kartu“. Podle Ovčáčka to ale není možné. „Fotbalový fanoušek se nemůže postavit do role rozhodčího,“ uvedl mluvčí. Rozhodčím jsou podle něj pouze voliči ve volbách.

Pak mluvčí přečetl prohlášení zástupců vysokých škol, kteří se distancovali od chování účastníků akce na Albertově, kterou pořádaly právě vysoké školy. Vyslovily politování zejména nad tím, že vzhledem k atmosféře nemohl promluvit pozvaný rektor Univerzity karlovy a rovněž zástupci studentů z roku 1989.

Autoři dopisu prý nikomu nechtějí odpírat svobodu projevu, ale zmínili, že prezidentovi oponenti se mohli zúčastnit i jiných akcí, které se ten den konaly, a nenarušovat při tom slavnostní vzpomínkové setkání.

Poté Ovčáček ještě odpověděl na několik otázek novinářů. Pozvání hlav států vítězných velmocí druhé světové války, které bylo datován na leden, má podle něj souviset s oslavami výročí osvobození tábora v Osvětimi, které mají proběhnout zčásti v Polsku a zčásti v Praze. Další dotaz směřoval na přijetí kandidáta na ministra dopravy Dana Ťoka. Zeman se prý chce seznámit s jeho koncepcí a rozhodně nehodlá zdržovat jeho jmenování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…