Zemědělec: Měšťáci diktují venkovu ekologii. Ale vše je ve skutečnosti jinak

14.07.2021 11:21

Sedlák Petr Blažek má za to, že z důležitého tématu ochrany přírody se stala hysterická ideologie, kterou šíří především bohatší městské elity, ale ty toho o skutečně přírodě často mnoho nevědí. Podle pana Blažka to lze doložit lpěním těchto bohatých měšťanů na ekologickém zahrádkaření. Skutečnému zemědělci je jasné, že se neobejde bez postřiků. Bez postřiků, které procházejí mnoha a mnoha kontrolami.

Zemědělec: Měšťáci diktují venkovu ekologii. Ale vše je ve skutečnosti jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sklizené pole, ilustrační foto

Na serveru Ekolist.cz se objevil komentář sedláka Petra Blažka, podle kterého se z důležitého tématu ochrany přírody stává hystericky prosazovaná ideologie, což v konečném důsledku nikomu nepomáhá.

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
11%
hlasovalo: 13722 lidí

„Takzvaní ‚ochránci přírody, ekologové, zelení aj.‘, prakticky bohatá městská elita, využívají všech výdobytků moderní civilizace, a přitom dělají, jako že oni za nic nemůžou. Oni hlásí, že těžký průmysl a doprava zatěžují přírodu, a přitom každý má auto a na dovolenou si letí na druhou stranu zeměkoule lehnout na pláž. Oni produkují odpad, ale nikdo nechce ve svém okolí ani třídírnu odpadu, natož spalovnu. Každý chce dálnice, ale proboha, ať nevede tudy. A podobný přístup mají i k zemědělství. My chceme zdravé a levné potraviny, ale když vidí postřikovač, tak z toho dostávají hysterický záchvat. Snaží se veřejnost přesvědčit, že všechno, co je přírodní, je zdravé a čisté,“ napsal sedlák.

Všichni by podle něj měli vědět, že prodlužování délky dožití souvisí a tím, že lidé jedí zdravější potraviny než před 50 či 100 lety. Daří se to i díky tomu, že zemědělci jezdí po polích s postřikovači a chrání úrodu.

„Každý zásah stojí velké peníze, ale je to vždy proto, aby se rostlina udržela zdravá a následné plody neobsahovaly různé plísně, toxiny a intoxiny. Tyto jsou sice přírodního původu, ale jsou prokazatelně rakovinotvorné. Zatímco všechny chemické látky, které se používají na polích, procházejí podobnými testy a schvalovacími procesy jako léky,“ zdůraznil zemědělec.

„Tito ‚ochránci přírody‘ se snaží veřejnost přesvědčit, že když tady rozšíříme státem podporované, ale jinak absolutně neživotaschopné zahradničení – ekozemědělství –, že tak zachráníme planetu. Současná pandemie ukazuje, jak křehká ta naše civilizace je. Půl bilionu deficit ve státním rozpočtu a nikdo neví, kdy to skončí. Nikdo neví, kolik peněz a na co bude za rok. A to se odehrálo za tři měsíce. Na zemi žije cca 7 miliard lidí a ty mohly vzniknout pouze na základě dostatku potravin z moderních odrůd obilovin, které mají podstatně větší výnosy než tradiční, ale potřebují podporu. Příroda není perpetuum mobile ani na vodu, ani na živiny. Když chcete, aby byly výnosy, tak se o to musíte zasloužit, ať už přihnojováním, nebo chemickým ošetřením. To takzvané ekozemědělství sice zatěžuje méně půdu na 1 ha, ale když to přepočítáte na 1 tunu výrobku, tak zatěžuje tuto planetu skoro dvojnásobně. To znamená, že abyste uživili všechny lidi, potřebovali byste dvakrát tolik plochy,“ pokračoval Blažek.

Dá se podle něj diskutovat o tom, že i v zemědělství se produkují skleníkové plyny, a uvažovat nad tím, jak jejich produkci snížit. Ale podle Blažka je přitom třeba mít na paměti, že na planetě žije přes 7 miliard lidí – a tito lidé musí mít co jíst.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …