Zemřel slovenský politolog, signatář Charty 77 Miroslav Kusý

13.02.2019 22:40 | Zprávy
autor: čtk

Někdejší československý disident, slovenský politolog a filozof Miroslav Kusý zemřel na selhání srdce ve věku 87 let. Oznámil to dnes server Denník N s tím, že zprávu o úmrtí potvrdila Kusého manželka Jolana. Kusý se v únoru 1977 stal v pořadí třetím slovenským signatářem Charty 77.

Zemřel slovenský politolog, signatář Charty 77 Miroslav Kusý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapálená svíčka zakrytá dlaní před větrem

Kusý býval profesorem marxismu a členem ústředního výboru strany slovenských komunistů. Po sovětské invazi byl na počátku normalizace ze strany vyloučen a měl zakázanou pedagogickou činnost. Pracoval jako knihovník na Univerzitě Komenského, které se v roce 1990 stal rektorem.

Mezitím – po podpisu Charty – jej hned druhý den z knihovny propustili, a tak se v dalších letech živil jako dělník. Během sametové revoluce se stal místopředsedou protikomunistického hnutí Veřejnost proti násilí. Byl zvolen poslancem československého parlamentu a řídil také bratislavskou pobočku prezidentské kanceláře Václava Havla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Rozšíření EU a NATO – Ukrajina

Odmítáte přijetí Ukrajiny do EU a NATO teď nebo navždy (třeba za 10 let)? Nemyslíte, že by měla dostat šanci jako jiní i my se do institucí zapojit? Samozřejmě když proto splní podmínky

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby jsou k ničemu, řekla Šichtařová. A už opravdu odstoupila

16:10 Volby jsou k ničemu, řekla Šichtařová. A už opravdu odstoupila

Markéta Šichtařová se dle informací ParlamentníchListů.cz na druhý pokus už opravdu vzdala mandátu. …