Zhroucení USA. Oliver Stone šokoval slovy o své vlasti i Putinovi

01.11.2016 13:31

Legendární americký režisér Oliver Stone poskytl rozhovor francouzskému deníku Le Point, ve kterém se vyjadřuje ke svému aktuálnímu snímku Snowden, ale jako již tradičně se také pouští do kritiky americké vlády a její zahraniční politiky.

Zhroucení USA. Oliver Stone šokoval slovy o své vlasti i Putinovi
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden

Stone je známý svými levicovými názory a v minulosti natočil dokumentární filmy o Castrovi i Chávezovi. Poněkud „neamerický“ je i jeho postoj k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, o němž dotočil film letos v září. V rozhovoru nicméně popírá, že by obdobný postoj k ruskému vůdci zaujímal i bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden, který v současné době pobývá v Rusku. „Snowden naopak Rusko často kritizuje a určitě neslouží jeho zájmům,“ tvrdí Stone.

Anketa

Příští vláda: Koalice ANO, KDU-ČSL a STAN. Premiér Babiš, vicepremiéři Bělobrádek a Gazdík. Co na to říkáte?

3%
2%
hlasovalo: 14002 lidí

Příliš velké sympatie podle Stona nechová ke Snowdenovi ani samotný Putin. „Pokud by měly Spojené státy s Ruskem uzavřenou dohodu o vydávání obviněných, tak by Snowdena Putin patrně vydal do Washingtonu. Ruský prezident obecně informátory příliš neobdivuje,“ říká Stone a přechází volně ke kritice americké vlády. „Řekli nám, ať jim odevzdáme svá občanská práva, a oni nás za to budou chránit. Jenže se ukázalo, že to nedokážou.“

Celý rozhovor ve francouzštině najdete ZDE.

„V současné době máme asi sedmnáct nebo osmnáct zpravodajských agentur, ale ani jedna nedokázala zabránit teroristickým útokům v Bostonu nebo Orlandu. Navíc jsme s vládou uzavřeli vpravdě kafkovskou smlouvu. Občanská práva vzali lidem nacisté v roce 1933. Ukazuje se, že máme stejnou mentalitu jako Němci. Já mám svůj soukromý život a svá tajemství. Mám přece právo je mít bez toho, aby o nich věděli ostatní,“ zlobí se Stone.

Spojené státy podle Stona usilují o udržení svého vlivu po celém světě, což z jeho pohledu nemůže v dlouhodobém horizontu fungovat. „Pokud se jednou Spojené státy zhroutí, budeme si za to moci zcela jistě jen my sami. Utráceli jsme miliardy dolarů na vývoj zbraní a špionáž a k tomu potřebujete nepřítele. Jako třeba právě ruského prezidenta Putina. Všechno mi to připomíná týden nenávisti z Orwellova románu 1984,“ konstatuje Stone.

Terčem kritiky amerického režiséra se stal v rozhovoru pro LE Point také americký prezident Barack Obama, který podle Stona „podlehl vojenskému, průmyslovému, bezpečnostnímu, finančnímu i mediálnímu komplexu“. „Lepší to nebude ani s příštím prezidentem, ať už jím bude Trump, nebo Clintonová. Trump nemá šanci být zvolen, protože jsou média proti němu. Clintonová urazila Rusy, říkala hrozné věci o Izraeli a nezdá se, že by se poučila ze svých chyb v Sýrii, Libyi a Iráku.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…