Žid Hitler? Zle po slovech Lavrova. Pravda je zde

2.5.2022 8:21 dop. | Ze sítí

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poskytl rozhovor italské televizi, v němž mimo jiné hovořil o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je sice Žid, ale to zároveň neznamená, že nejsou na Ukrajině nacistické prvky. Zároveň Lavrov hovořil i o nadcházející oslavě výročí konce druhé světové války.

Žid Hitler? Zle po slovech Lavrova. Pravda je zde
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Lavrov v rozhovoru mimo jiné hovořil i o nadcházející oslavě výročí konce druhé světové války, jež nebude mít žádný vliv na vojenské operace Moskvy na Ukrajině. 

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15561 lidí

„Naši vojáci nebudou zakládat své akce na konkrétním datu,“ řekl Lavrov na otázku, zda výročí, které si Rusko připomíná 9. května, bude znamenat zlom v konfliktu. Načasování a rychlost dění na Ukrajině budou podle Lavrova záviset na potřebě minimalizovat rizika pro civilisty a ruské vojáky.

O tom, že Rusko touží předvést významné úspěchy v invazi na Ukrajinu před každoročními oslavami Dne vítězství, je přesvědčeno například britské ministerstvo obrany. Podle něj by to mohlo ovlivnit, jak rychle a důrazně se pokusí provést vojenské operace před tímto datem.

Lavrov se v rozhovoru také pustil do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jenž podle něj neustále mění své postoje. To, že je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Žid, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neznamená, že na Ukrajině nejsou nacistické prvky. I nacistický diktátor Adolf Hitler podle něj v sobě měl židovskou krev. Tento svérázný názor není však historiky doložený.

Ukrajinské jednotky pak Lavrov skutečně označil za nacistické a prohlásil, že ukrajinské útoky na Donbas jsou jasně zacíleny na terorizování civilistů. Je to přitom Rusko, kdo se podle Západu i mezinárodních organizací na Ukrajině dopustil největších zločinů, k nimž patří zabití několika stovek lidí v Buče u Kyjeva a zničení jihoukrajinského Mariupolu, kde zřejmě zahynuly tisíce lidí.

Šéf ruské diplomacie se vyjádřil i k tématu jaderné války, o němž v poslední době mluví opakovaně. Rusko podle něj nikdy neustalo ve snahách dosáhnout dohod, které budou garantovat, že k jaderné válce nikdy nedojde.

Moskva se o jaderných zbraních během války proti Ukrajině zmínila několikrát. Už krátce po začátku ruské invaze – 27. února – Putin nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti.

Titulek článku na serveru Novinky.cz, který o slovech Lavrova informuje, pak rozzlobil rabína Davida Maxu. „Nebylo by lepší, kdybyste v titulku článku doplnili jméno autora výroku – Novinky.cz? Takhle to může působit, že tento názor zastáváte Vy a ne Lavrov. Tvrzení, že Hitler byl Žid, je mimochodem jedním z obvyklých antisemitských mýtů, jehož cíl je říct: ‚Stejně si to udělali sami!‘,“ poznamenal Maxa k titulku: Že je Zelenskyj Žid? To byl i Hitler. Na Ukrajině jsou i tak nacistické prvky.

Moderátor veřejnoprávní televize ČT24 Michal Kubal se pak zaměřil na zprávu serveru Ria Novosti, kdy měl Lavrov říci, že Zelenskyj může přinést Ukrajině mír, když dal rozkaz ukončit odpor. „Pro takový krok je přesný termín: kapitulace. A upřímně – moc to na to nevypadá…“ dodal Kubal.

„Jednotka drzosti: jeden Lavrov. Akorát sám Lavrov je na stupnici od 0 do 10 Lavrovů na jedenáctce,“ zareagovala pak na Kubala jeho kolegyně z České televize Darina Vymětalíková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

18:22 Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

„Nečas označil Rusko za strategického hospodářského partnera. Premiér za ODS. Další premiér za ODS, …