Živnostníci se bojí Sobotkova plánu. Všichni by museli mít internet

16. 2. 2014 20:19

Plán vlády na zavedení elektronické evidence plateb se nelíbí zástupcům živnostníků. Premiér Bohuslav Sobotka v ČT představil záměr propojit pokladny s centrální databází. Hospodští nebo řemeslníci ale mnohdy nemají ani internet.

Živnostníci se bojí Sobotkova plánu. Všichni by museli mít internet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Vláda chce plán realizovat na začátku roku 2017, se všemi místy plateb by se tak Ministerstvo financí on-line propojilo. Podle Bohuslava Sobotky by tím měly vzrůst příjmy pro státní pokladnu, a to až o desítky miliard korun.

O tom však živnostníci pochybují. „Nejprve je potřeba udělat analýzu, kolik by to stálo peněz a jaký přínos by to znamenalo pro státní pokladnu. Pokud by se přínos neprojevil, měl by za to někdo nést odpovědnost," uvedla pro Týden.cz ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová.

Navíc zástupci živnostníků považují projekt i za nerealizovatelný – mnoho z nich totiž nemá ani internet. „Malý živnostník kolikrát internet nemá a řemeslníci ho nepotřebují vůbec. Snad jen u obchodníků by to mohlo fungovat," míní Jiří Víšek ze Sdružení podnikatelů a živnostníků.

Dále se obává možných nákladů. Kromě peněz na samotné pokladny by se totiž musel zaplatit internet a počítač. „Šlo by o velké výdaje, a to v době, kdy živnostníci na venkově bojují o to, aby se vůbec uživili," varuje Víšek, podle něhož by se vláda měla zaměřit na největší úniky DPH, nikoliv na živnostníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

18:17 Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

Vztahy mezi americkými demokraty a současným prezidentem USA jsou napjaté už dlouho. A zřejmě se ješ…