Zklamaný David Rath po 17. listopadu: Takto jsem si to nepředstavoval, když jsme v roce 1989 obsazovali Lékařskou fakultu

18. 11. 2018 9:24

David Rath má strach. Zdá se mu, že 29 let po sametové revoluci opět vládnou v naší zemi šiřitelé strachu. Neříkají si sice komunisté, ale jsou stejně nebezpeční.

Zklamaný David Rath po 17. listopadu: Takto jsem si to nepředstavoval, když jsme v roce 1989 obsazovali Lékařskou fakultu
Foto: Vít Hassan
Popisek: David Rath na čtvrtých narozeninách Pegidy v Drážďanech

Před listopadem 1989 lidé cítili nespokojenost i strach. Nespokojeni byli, neboť viděli, že na Západě se žije po všech stránkách lépe než v propagandou opěvovaném komunistickém státě dělníků a rolníků. Strach měli z udavačů, kterými byla tehdejší společnost totálně prolezlá. Mohl vás udat soused, mohla za vámi přijít Státní bezpečnost, mohl vás požádat o pomoc a skrytě vyhrožovat „nepřejte si nás, pokud nevyhovíte“. Společnost byla prostoupena strachem.

Bohužel, dnes se prý situace tak trochu opakuje.

„I dnešek má své šiřitele strachu, ale jde o jednotlivé, i když mocné skupiny uvnitř policie a státních zástupců, kteří se snaží řídit a ovládat společnost prostřednictvím udavačství a strachu. Jde o ostrůvky těch, kterým se stýská po moci svých předchůdců na generální prokuratuře nebo u StB a tak si vytvářejí jakési soukromé diktaturky uvnitř represivního systému a vzájemně se ubezpečují, jak zachraňují společnost. Politici pak neřídí tyto nosiče strachu, jen jim někdy z naivity nebo vypočítavosti pomáhají a současně se stávají i jejich oběťmi. Jsme tedy naštěstí v úplně jiné situaci - všudypřítomný strach už není tím, co řídi každodenní život naší země. A to je moc dobře,“ zdůraznil Rath v komentáři uveřejněném na blogu Aktuálně.cz.

Šiřitelé strachu se však nevzdávají a podle Ratha vymýšlejí zákony, které mají svobodě znovu utáhnout šrouby, třeba zákony potírající údajné šíření nenávisti na internetu. Lidé, kteří tyto zákony prosazují, si sice neříkají komunisté, ale Rath má za to, že jsou vlastně úplně stejní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

7:19 „Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

O situaci v Sýrii, která od minulého týdne čelí turecké ofenzivě, informovala na svém facebookovém p…