Novinářka uvádí, že každý, kdo tráví nějaký čas v mnoha alternativních světech prostřednictvím Twitteru nebo Facebooku, se může setkat s obdobně nepravdivými informacemi – v mnoha podobách a v mnoha jazycích, každý den. „Stačí sledovat ty správné účty na Twitteru a získáte odkazy na falešné webové stránky a pochybné organizace, které vyrábějí smyšlené statistiky. Získáte přátele, kteří těmto statistikám také věří. Pokud chcete, můžete nadále žít v bublině naprosto odtržené od jakékoliv reality kromě té virtuální, kterou vytvářejí krajně pravicoví blogeři, levicoví anarchisté nebo spindoktoři z Kremlu, kteří všichni excelují ve vytváření tohoto typu alternativní reality,“ popisuje Applebaumová negativní aspekty sociálních sítí.
Mnozí z těch, kteří si tuto práci dávají, mají dle ní zvláštní politické cíle, jako je například zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, nebo nábor dobrovolníků Islámského státu. „Ale dlouhodobější dopad dezinformací je ještě hlubší – vytváří cynismus a apatii. Vede to k tomu, že nikdo nevěří ničemu. Lidem nevadí lži Trumpa – lži Putina nebo lži Islámského státu – protože stejně nevěří ničemu, co si přečtou. Je zde tolik informačního smetí, že je nemožné zjistit, co je pravda,“ běduje Applebaumová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš