Zlaté časy pro běžence. Budete koukat, jaké výhody pro ně EU chystá

04.03.2016 8:07

Evropská unie podle informací internetového serveru Breitbart hodlá vyplatit v hotovosti desítkám tisíc uprchlíkům větší část z fondu určeného na řešení katastrof, ve kterém je nyní něco přes 700 milionů eur.

Zlaté časy pro běžence. Budete koukat, jaké výhody pro ně EU chystá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

Evropská unie chce stovky milionů eur předat nejpotřebnějším migrantům, aby jim tak pomohla získat zpátky jejich lidskou důstojnost a zbavit je nutnosti čekat ve dlouhých frontách na pomoc od humanitárních organizací. Peníze obdrží migranti v hotovosti a budou je moci využít dle svého vlastního uvážení. Aktuálně se rozhoduje o tom, jak podstatná část fondu bude k těmto účelům použita. Následně se k tomuto návrhu budou vyjadřovat vlády jednotlivých států EU a členové Evropského parlamentu. 

Za kontroverzním návrhem stojí konkrétně řecký komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianides. Ten věří, že by měli migranti mít možnost kupovat si sami, co potřebují. Stylianidesův návrh jde přitom proti internímu dokumentu Evropské komise, kde se výslovně píše o tom, že humanitární pomoc nabízená v hotovosti představuje bezpečnostní problém a zvyšuje riziko výskytu korupce. V Řecku se mimochodem nyní zdržuje asi 100 000 migrantů a další tisíce denně neustále přibývají.

Celý text v angličtině je ZDE

Řecká vláda nedávno požádala Brusel o 480 milionů eur, aby mohla zvýšit ubytovací kapacity a zlepšit životní podmínky migrantům v již existujících uprchlických táborech. Samotná řecká vláda je ovšem soustavně kritizována, že nekoná svoji povinnost a chrání hranice Evropské unie jen velmi liknavě. Přitom řecká armáda patří mezi největší v Evropě a země dostává pravidelně z fondů EU k těmto účelům speciální příspěvky.

V každém případě, návrh komisaře Stylianidese byl již podroben značné kritice některých europoslanců. V britském deníku The Daily Mail jej například odsoudil europoslanec z britské Konzervativní strany David Campbell-Bannerman, podle jehož názoru humanitární pomoc poskytovaná v hotovosti přinese více škody než užitku. „Je tady značné riziko, že při schválení tohoto návrhu skončí nakonec peníze britských daňových poplatníků v rukách ilegálních převaděčů. To nepovažuji za způsob, který zvýší bezpečnost v naší zemi.“

Eurokomisař Stylianides však i přes nesouhlasné reakce věří, že by peníze v hotovosti mohly vyslat migrantům signál, že mohou těžké chvíle přečkat a zajistit si lepší životní podmínky. „Jsem přesvědčen, že vzhledem k jistému stupni funkčnosti bankovního systému v Řecku bychom skutečně mohli hotovost nebo peněžní vouchery úspěšně v rámci humanitární pomoci aplikovat. V neposlední řadě toto opatření zvýší důstojnost migrantů a pomůže také lokálním obchodníkům, kteří jim budou moci nabízet své vlastní zboží a služby.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …