Žlutou hvězdu? Ne, odznaky pro očkované, aby se vědělo. Už padl návrh

19.11.2021 17:17 | Ze sítí

Silnou kritiku sklízí politický komentátor a někdejší mediální poradce premiéra Mirka Topolánka Martin Schmarcz za velmi kontroverzní plán pro boj s epidemií. Navrhuje totiž zavést povinné značení na oděvech očkovaných, aby se tak zabránilo neočkovaným vstupovat na vybraná místa. „Bude nutná segregace,“ předjímá Schmarcz opatření, které je prý nutné v případě dalšího zhoršování epidemie. V rámci diskuse padlo přirovnání k označení Židů během nacismu.

Žlutou hvězdu? Ne, odznaky pro očkované, aby se vědělo. Už padl návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 67473 lidí
V souvislosti s tím, jak sílí pandemie v Evropě, se po návrzích některých zemí směrem k očkování rozrůstá nespokojené volání těch, kteří se nechtějí očkovat, jelikož některé země přistupují stále blíže k zavedení povinného očkovaní pro určité pracovní segmenty či v případě Rakouska k plošné povinnosti nechat se očkovat.

Zatímco některým lidem vadí zvýhodňování očkovaných v rámci restrikcí a tvrdí, že jde o „diskriminaci“, někteří dokonce přirovnávají současnou situaci k té v předválečném Německu a označují ji jako „segregaci“, což pak naráží na další spory a distancování se od podobných výroků od židovských komunit.

Svůj olej do ohně teď do této diskuse přilil Schmarcz, když se zamýšlel, jak vyřešit rostoucí epidemické počty.

Komentátor se zhrozil, že aktuální covidová čísla jsou strašlivá a pojal strach, že nás jako v Rakousku čeká uzávěra života i pro očkované. „Asi nakonec skončíme v lockdownu všichni. Což antivaxeři prohlásí za své vítězství,“ bojí se.

Vyjádřil se také k zavedení restrikcí inspirovaných Bavorskem, které neočkovaným zamezí přístup k mnoha službám a nebudou moci například chodit do restaurací. „Neočkovaným přestanou platit testy. Kdo říkal, že se to musí udělat? Já jsem to říkal. A mnozí to nechápali...“ vzpomínal bývalý mluvčí Topolánkova kabinetu.

A vypálil na „vlastence“, kteří se nechtějí naočkovat, a to v souvislosti s migrací a očkováním. „Vlastenci, antivaxeři! Až budete řvát, proč armáda nehlídá hranice proti migrantům: Protože vojáci jsou v nemocnicích. Kvůli vám,“ varoval.

A pak přišel kámen úrazu – Schmarcz totiž dokonce hovoří o nutné „segregaci“. „Jestli se to zhorší, možná bude nutná segregace – značení očkovaných. Z covid pasů mohou být badge s fotkou opravňující ke vstupu,“ sneslo od něj v návrhu, kteří někteří diskutující následně přirovnávají k označení Židů v dobách nacismu.

Schmarcz sice uklidňoval, že značky budou nosit pouze očkovaní, příliš si však u diskutujících návrhem nepolepšil. „Jo tak! A nemohli by to nosit jako pásku pres rameno?“ zaznělo. „Antivaxeři řvali a někteří idioti si připínali žluté hvězdy. Jsem vstřícný – označkujeme se my,“ odvětil na to komentátor.

Po podobných návrzích se diskuse značně vyhrotila. „Aneb jak se za pár měsíců z člověka stane fašoun,“ zaznělo dokonce.

Podobné návrhy přitom vyvolávají velmi silné emoce. Při lednových protestech proti vládním koronavirovým opatřením si někteří demonstranti na oblečení připnuli žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný, což židovské organizace označily za nepřípustné.

Gesto odsoudily například Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu. „Exemplární zneužití a relativizace symbolu holocaustu spojeného s utrpením miliónů lidí,“ kritizovaly.

„Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ zaznělo poté od organizací na sociálních sítích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

7:25 „Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupa…