Kůrovcová kalamita sužuje české lesy už celá léta. Na řadě míst jde o katastrofickou situaci, kterou znalci místních poměrů nezřídka kdy popisují jako apokalypsu. Situace je podle řady lesníků natolik vážná, že může znamenat i konec lesů v Čechách a pokud se nebude vše okamžitě řešit, kalamita zasáhne celou Českou republiku.
Nejvýrazněji se v souvislosti s kůrovcovou kalamitou mluví o Šumavě, která trpí patrně nejvíce. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská varovala poslance, že díky rozšiřování bezzásahových zón, kdy se mrtvé stromy nechávají ležet, ničí dědictví předků staré šest i více staletí.
“Možná se ptáte, co mě, dámu v letech, přimělo přijít sem, do Poslanecké sněmovny s kusem dřeva. Moje odpověď je velmi jednoduchá a má dvě slova: zmar a zoufalství. Když v roce 1992 zřizovala Poslanecká sněmovna Národní park Šumava, určitě byste si nepomysleli, že se jednou budete dívat na takové snímky ze Šumavy, jaké běží před vámi. Národní park byl zřízen, protože se na Šumavě dochovalo unikátní společenství stromů starých tři sta, šest set i více let. Pralesy staletých smrků, slatě, zvěř, lesy původně hospodářské, nyní zbytky zcela jedinečné,” uvedla ve Sněmovně hejtmanka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka