Zmatek! „Lidušky“ do poslední chvíle netušily, zda mají zavřít brány. I pro knihovny a plavecké školy už máme odpověď. Ruší se i některá MHD

11.03.2020 17:10

Z diskuzí na odborných portálech i na stránce ministerstva školství je zjevné, že zaměstnanci „lidušek“ měli až do večera problém, co vlastně opatření o zavření škol říká a zda se jich týká. I na základních uměleckých školách, které spadají pod školský zákon, se totiž vyučují hromadné předměty jako výtvarné nebo taneční umění. Nejistý premiér tomu moc nepřidal… A co plavecké školy a knihovny? Někde zavírají i klub seniorů.

Zmatek! „Lidušky“ do poslední chvíle netušily, zda mají zavřít brány. I pro knihovny a plavecké školy už máme odpověď. Ruší se i některá MHD
Foto: pixabay.com
Popisek: housle, ilustrační foto

Přijít s jasným stanoviskem na tyto dotazy, které se například na facebookové stránce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy od učitelů a ředitelů ZUŠ hromadily jak houby po dešti, měl zjevně samotný resort. Řada podnětů tam zůstávala nezodpovězena ještě do dnešního rána.

Plaga to spíš pomotal…

„Pan ministr zdravotnictví na tiskovce prohlásil, že se to týká škol podle školského zákona, takže na ZUŠ ne (protože je školský zákon neřeší), ale byl i s panem premiérem poněkud nejistý. A vzhledem k tomu, že i ZUŠ jsou školy podle školského zákona, tak by to chtělo dát jasnou informaci, ať ředitelé ZUŠek vědí, co s tím,“ upozorňoval kolínský pedagog a muzikant Lukáš Bořek.

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41308 lidí

Odpovědět se mu snažil právník Michal Čvančara: „Nikdo to evidentně neví... Já si myslím, že podle smyslu a logiky mimořádného opatření by to mělo zahrnovat i zákaz na ZUŠkách. Ale jsem jen právník a učitel, ne zástupce MŠMT, takže jen můj osobní názor.“

Vyjasnit jednu z informací se snažila Michaela Hejná z MŠMT: „ZUŠ je škola podle školského zákona.“ Podle Emila Dienelta ovšem ZUŠ spadá pod „základní umělecké vzdělávání“, což je zcela jiný typ vzdělávání než „základní vzdělávání“, které je uvedeno v daném nařízení.

Dezinformaci, že ZUŠek se zákaz netýká z důvodu „menších kolektivů dětí“, vyvracela jako nesmysl violoncellistka a kantorka Michaela Vitáková: „Co je vlastně menší kolektiv? Učím mimo jiné HN a soubory, kde se mi sejde najednou třeba 30 dětí – když se střídají ročníky, tak třeba i 50. Denně mi projde pod rukama v některém dni třeba i 150 dětí. Do toho mnoho rodičů je nezodpovědných a děti posílají do ZUŠ nemocné – v minulém týdnu jsem posílala domů 2 žáky, kteří měli prokazatelně teplotu, a další den jsem je tam viděla nemocné znovu, akorát na jiném předmětu,“ sdílela svou zkušenost a k tomu navrch dodala: „Osobně, dokud budou zavřené školy, tak tam stejně jít učit nebudu moci, jelikož nemám na malé dítě hlídání. Přijde mi to poněkud nešťastně řešené.“

To, co řekl následně ministr školství v televizi, berou pracovníci ZUŠ za matoucí: „Plaga v ČT24 řekl, že ZUŠ jsou ve stejném režimu jako MŠ, tj. nejsou v tom režimu zákazu, nicméně MŠMT doporučuje, aby ZUŠ měly stejný režim jako ZŠ, tj. neprobíhala tam výuka... Nepochopím,“ reagoval na to Michal Čvančara.

Jak to tedy je:

Opatření Ministerstva zdravotnictví zakazuje osobní přítomnost žáků při vzdělávání základních škol, základních škol speciálních, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol včetně provozu škol při zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, a to bez ohledu na zřizovatele – tedy veřejných i soukromých.

Rozluštění „záhady“ je ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy takovéto:

Základních uměleckých škol a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky se opatření výslovně netýká, doporučujeme však jejich provoz přerušit nebo omezit v maximální možné míře, a to po dohodě se zřizovatelem.

Například ZUŠ z Podbořan rozesílala rodičům informace v nezvyklém čase – dnes ráno ve 3:59 hodin, a přesto zjevně vedení cítí nejistotu, jak a na jak dlouho dopředu určit opatření: Tento týden totiž vyřešili formou ředitelského volna: „Dovolte mi Vás informovat o vyhlášení ředitelského volna ve dnech 11. 3. – 13. 3. 2020,“ informoval ředitel školy Martin Říhovský. A od pondělí 16. 3. budou v pracovišti přítomni pouze zaměstnanci školy bez přítomnosti žáků a studentů až do odvolání. „Pohyb zaměstnanců a ostatních osob v budově školy bude upraven dle vývoje aktuální epidemiologické situace,“ doplnil Říhovský.

Podobně jako pro ZUŠky platí opatření pro školní kluby a střediska volného času – přestože se jich opatření přímo nedotýká, doporučuje se provoz přerušit nebo omezit v maximální možné míře.

Stejný postoj má příslušné ministerstvo ke školským „výchovným a ubytovacím zařízením“ – jde o domovy mládeže, internáty, školy v přírodě – která jinak běžně mohou provozovat svou činnost i ve dnech pracovního volna nebo v období školních prázdnin.

Pozor, týká se i plaveckých škol. Knihovny?

Opatření se ale jednoznačně týká školských účelových zařízení, pod která spadají například střediska praktického vyučování, školní knihovny či plavecké školy. „Jedná-li se o činnost pro žáky a studenty, která je vzděláváním, tak se jich opatření týká. Jiné činnosti doporučujeme přerušit nebo omezit v maximální možné míře.“

V některých městech přistoupili k uzavření knihoven, přestože nejde o školní, ale městské veřejné zařízení. Severočeský Most se tak rozhodl už včera v podvečer: „Na základě rozhodnutí krizového štábu města Mostu bylo v souvislosti s opatřeními proti koronaviru rozhodnuto o uzavření provozu Městské knihovny Most pro veřejnost, s účinností od 11. března 2020, a to do odvolání.“

Výpůjčky se po dobu uzavření automaticky prodlouží. V tomto městě byli přísní a uzavřeli pro veřejnost valnou většinu svých příspěvkových organizací:  kromě knihovny jde o divadla, středisko volného času, sportovní halu (včetně tréninků), klub seniorů, nízkoprahová zařízení, kino a aquadrom. Zakázány jsou také plesy v kulturním domě Repre.

Zkontrolujte si jízdní řády

Cestující, kteří využívají městskou hromadnou dopravu, by si měli zkontrolovat, zda nedošlo ke změně jízdních řádů. V souvislosti se zavřením škol některé přepravní podniky ruší spoje, které fungují prioritně jako „školní“.

„S platností od středy 11. března 2020 do odvolání budou z důvodu uzavření základních a středních škol zrušeny autobusové školní linky č. 50, 51, 53 v Mostě a č. 60 v Litvínově. Dále bude zrušena autobusová linka č. 18 v Mostě a posilové školní spoje na linkách č. 17, 20 v Mostě,“ potvrdila takovou informaci například Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova.

Lidé přicházejí s novými a novými dotazy a podněty. Vláda tak bude muset řešit, jak budou případně probíhat maturity, přijímací řízení na střední školy, nebo zda se opatření bude týkat i zápisů dětí do základních škol, které se blíží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

6:16 Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečn…