Změna ústavního zákona může pomoci žalobě proti EU, míní Chovanec

28.06.2017 14:52

Schválení novely ústavního zákona o bezpečnosti ukázalo, že se stát nebojí svých občanů. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je schválení zákona také signálem pro orgány EU, kde se chce Česko žalobou bránit proti zavedení evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Podle ministra to může žalobu podpořit. Novela má také podporu prezidenta Miloše Zemana, tvrdí ČTK.

Změna ústavního zákona může pomoci žalobě proti EU, míní Chovanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec míní, norma může pomoct v boji proti zavedení evropské směrnice do českého právního řádu. Zároveň je podle něj signálem k evropským orgánům. „Je to jasný signál, že se český Parlament, český stát a česká vláda se nebojí svých občanů a nebojí se lidí, kteří mají zbraně," řekl po schválení novely novinářům. Proti přijetí ústavního zákona hlasoval mimo jiné poslanec opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. Podle něj zákon neřeší problém s evropskou směrnicí, kterou on sám také nepovažuje za ideální, a nepomůže ani české žalobě proti směrnici u evropského soudního dvora.

Poslanci se podle Ženíška snažili jen řešit Chovancovy dřívější chyby. „Pan ministr opakovaně selhal. Nejenom on, ale celá vláda nepochopila za čtyři roky, že Evropská unie funguje způsobem, že musím pro své návrhy sehnat partnery a nějakou podporu a nejenom říci ne, přijet domů, udělat tiskovou konferenci, a pak kvůli tomu měnit ústavu," řekl. Podle Chovance to jsou nesmysly. „Ti lidé o tom nic neví. My jsme blokační většinu hledali, ale ta vůle tam prostě nebyla," reagoval Chovanec.

Chyby při jednání o směrnici vyčítá Chovancovi i poslankyně ODS Jana Černochová. „Česká republika a vláda bohužel nevyčerpala všechny možnosti, které v rámci projednávání v evropských orgánech měla. To můžu vyčítat ministru Chovancovi, to můžu vyčítat vládě," řekla. Chovanec to však odmítl. Uvedl, že u rozhodujících jednání pokaždé čeští zástupci byli.

Černochová ústavní zákon podpořila, protože podle ní bude mít vliv na projednávání žaloby proti směrnici u Evropského soudního dvora. Upozornila, že ústavní právníci se neshodují na tom, zda lisabonská smlouva dává EU pravomoc zasahovat do oblastí obrany a bezpečnosti států.

Chovanec upozornil, že normu ještě budou doprovázet změny dalších zákonů a vyhlášek, které mají například umožnit vytvoření systému aktivních záloh. „Když se lidé stanou součástí aktivních záloh, stanou se součástí obrany země, tak si lidé mohou zbraně nechat," uvedl Chovanec ke vztahu novely ústavního zákona a evropské směrnice. Zdůraznil, že dál platí české přísné zákony, které se zbraněmi a střelivem souvisejí. Pro definitivní změnu zákona bude potřeba také třípětinová podpora při hlasování v senátu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…