Zmlátil člověka, napsal Grebeníček. Omlouvat se nemusí

28.12.2011 9:52 dop.

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček se s konečnou platností nemusí omlouvat aktivistovi Janu Šináglovi za výroky, které o něm napsal v knize Hradba vzdoru. Potvrdil to Nejvyšší soud, když odmítl Šináglovo dovolání. Vyplývá to z databáze rozhodnutí. Grebeníček v publikaci uvedl, že Šinágl v září 2007 napadl na Svatém Hostýně člena pořadatelské služby setkání Konfederace politických vězňů a zranil ho. Nejvyšší soud rozhodl nedávno bez veřejného jednání.

Zmlátil člověka, napsal Grebeníček. Omlouvat se nemusí
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Šinágl žádal za výrok v knize omluvu. Jeho žalobu na ochranu osobnosti však loni zamítl Krajský soud v Brně a poté i Vrchní soud v Olomouci. Důvod k zásahu nenašel ani Nejvyšší soud, podle něhož nemělo dovolání po právní stránce zásadní význam. Proto se soudci Šináglovými argumenty blíže nezabývali.

Antikomunista Šinágl v dovolání připustil to, že se dostal do fyzického kontaktu s pořadatelem. Popřel však, že by mu způsobil zranění. Upozornil též na skutečnost, že soudy nepřípustně dospěly k jinému názoru, než jaký předtím zaujala přestupková komise. Před komisí vyšlo najevo, že pořadatel s poraněným palcem vyhledal lékařskou pomoc v olomoucké fakultní nemocnici. Zda mu ale zranění způsobil právě Šinágl, se vůbec neprokázalo.

Grebeníček se už dříve hájil tím, že sporná pasáž v knize není jeho tvrzením, ale pouze citací. Přesto aktivista zažaloval komunistického expředsedu. Žádal po něm písemnou omluvu dopisem a také formou inzerce v deníku Právo.Šinágl neuspěl u Nejvyššího soudu ani s dovoláním ve sporu s komunistickým nakladatelstvím Futura. Žádal omluvu za článek v deníku Haló noviny, jehož autor aktivistu označil za prostoduchého. Dále se v textu nazvaném Je či není antikomunista Šinágl primitivem objevilo označení "vulgární antikomunista". Soudy Šináglovi omluvu nepřiznaly - jako veřejně činná osoba prý musí snést vyšší míru kritiky.

V roce 2008 naopak Šinágl po vleklém sporu a díky zásahu Nejvyššího soudu vybojoval omluvu od Grebeníčka za výrok, který o něm politik pronesl na prvomájové demonstraci komunistů. Šinágl na Letenské pláni 1. května 2005 hlasitě komentoval Grebeníčkův projev, na což politik reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie pak Šinágla odvedla, protože podle ní narušoval povolené shromáždění.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…