Zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška: Jaderná elektrárna je civilizační volba. Rusové stavět nebudou, ani lidé to nechtějí

06.04.2021 20:05

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Potřebuje Česko nové jaderné bloky? Podle jakých kritérií by měli být přizváni k tendru zájemci o dostavbu Dukovan? Je Rosatom bezpečnostním rizikem? A uzná Evropská komise jádro jako nízkoemisní, čistý zdroj energie?

Zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška: Jaderná elektrárna je civilizační volba. Rusové stavět nebudou, ani lidé to nechtějí
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 17072 lidí

Budovat jadernou elektrárnu znamená úzký vztah s nějakou zemí na dlouhá desetiletí. Je to civilizační volba. To prohlásil Václav Baruška v listopadu 2018 v Interview Plus. Skutečně platí pro dostavbu Dukovan, že určí směřování Česka na desetiletí dopředu? „Rozhodně ovlivní a spoluurčí směřování naší země. Nepochybně ano,“ sdělil Bartuška, který podle svých slov v tomto směru apeluje na naši vládu. 

A v čem podle něj spočívají možná bezpečnostní rizika při zapojení ruského Rosatomu do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany? „Bezpečnostní skupina, kterou tvoří bezpečnostní služby a ministerstva vnitra a zahraničních věcí, říká vcelku jasně a řekla to mnohokrát, že riziko zapojení Ruska nebo Číny do tohoto projektu znamená riziko být pod nátlakem, v okamžicích krizí nebo složitých situací. Být vydíratelný po dlouhé roky, vlastně během celé doby výstavby. Po dokončení té stavby už tolik ne, ale během té výstavby jste de facto rukojmím dodavatele,“ podotkl Bartuška, který by si rozhodně stavbu neztěžoval geopolitickými riziky. 

„Ta zpráva, kterou vláda přijala už loni v dubnu, jasně specifikuje rizika Ruska i Číny. Nechci jít do detailu, ale v zásadě bych to hodnotil velice podobně,“ dodal.

„Rusko v této chvíli mimo Ruskou federaci dokončuje bloky v Bělorusku, můžeme debatovat nakolik je to mimo Rusko, má dva přislíbené bloky v Maďarsku, které měly být dokončeny v roce 2025-2026. Smlouva byla zde podepsána před sedmi lety, s dokončením 2025-2026. Současný stav je takový, že ten skluz je zhruba desetiletý," zmínil k Rusku dále Bartuška. 

Bartuška se vyjádřil i k postupu ministra Karla Havlíčka, jenž jednal fakticky v rozporu s usnesením vlády, když předběžně oslovil Rosatom stran výstavby nových bloků Dukovan. „Nejsem od toho, abych si vysvětloval kroky členů vlády. Jaderný projekt bude dost složitý sám o sobě, ať vybereme kohokoliv ze západních dodavatelů, a komplikovat si ten projekt ještě tím, že bude mít geopolitická rizika a politické tlaky, mně prostě přijde zbytečné riziko,“ zopakoval Bartuška a podotkl, že proč Havlíček postupoval, jak postupoval, to že neví.

Komentovat nechtěl ani odvolání vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla. „Známe se mnoho let a rozhodně si myslím, že je to profesionál, rozumí své práci,“ pouze poznamenal Bartuška. 

Závěrem pak Bartuška řekl, že je přesvědčen o tom, že Rusové jaderné bloky v Dukovanech stavět nebudou. „Když se budete ptát lidí v Česku, vyjde vám vcelku přesvědčivý obraz. Průzkum, který si zadalo naše ministerstvo, byl jasný. 72 procent lidí bylo proti účasti Rusů v Dukovanech, pouze šest procent bylo pro. A já myslím, že má-li jaderná energetika u nás přežít, musí to být s podporou veřejnosti a s vědomím veřejnosti,“ zdůrazňuje Bartuška. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…