Značeno: Tajné! Jak cvičili generála Pavla proti Západu

14.10.2022 7:25 | Kauza

„Jde o mimořádně talentovaného jedince. Doporučuji věnovat zvýšenou pozornost v odborné přípravě. Má podle mého názoru předpoklady k dosažení velmi dobrých výsledků v praxi." To si lze přečíst v závěru poznatků o průběhu první ročníku zpravodajského kurzu D-2 o dnešním generálovi a nejžhavějším kandidátovi na post českého prezidenta Petru Pavlovi. Podívali jsme se do jeho další složky a srovnali tvrzení historika a člena vládní Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu Petra Blažka s jeho vlastními. Lze říct, že Pavel byl „zpravodajským učněm komunistického režimu".

Značeno: Tajné! Jak cvičili generála Pavla proti Západu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta republiky generál Petr Pavel

„Z průzkumů a z debat s našimi členy i voliči víme, že ti v tuto chvíli nejvíce preferují celkem tři kandidáty. Jde v abecedním pořadí o Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla," oznámil na začátku měsíce za vládní koalici SPOLU premiér Petr Fiala. Na verdikt, koho při „cestě na Hrad" podpoří většina vlády, se dlouho čekalo. Při zmínce o Pavlově komunistické minulosti Fiala poznamenal, že je pro koalici nejdůležitější, aby měl prezident jasnou prozápadní orientaci, ctil Ústavu a vnímal hlasy voličů.

Pojďme se proto podívat na spor Petra Pavla a historika Petra Blažka, který byl už podruhé zvolen Senátem, nejsilněji zastoupeným také členy partají z trojkoalice SPOLU anebo nezávislými, kteří byli jako bezpartijní za tyto strany zvoleni, do vládní Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. V prosinci 2021 totiž Blažek získal v tajné volbě 56 ze 70 odevzdaných senátorských hlasů.

Co řekl Blažek?

K osobě Petra Blažka je ještě třeba dodat, že napsal většinou jako spoluautor ke dvacítce monografií. Zabývá se, jak je z předchozích řádek zřejmé, československými dějinami, dějinami odboje a opozice proti komunistickému režimu a československo-polskými vztahy. Je hlavním autorem návrhu a obsahu historických expozicí v Památníku Jana Palacha ve Všetatech a v Památníku tří odbojů v Lošanech. Pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů v oddělení výzkumu represe 1938 - 1989. A je vedoucí oddělení historického vzdělávání v Muzeu paměti XX. století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

KSČ , Pavel , prezident , rozvědka , ABS , svazky , zpravodajci

autor: Jan Rychetský

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …