Znalec Británie Alexander Tomský rozebral na ČT Zemanovu audienci. Pochválil královnu i prezidenta, mělo to prý majestát

16. 6. 2017 19:42

K dnešní audienci královny Alžběty II., která přijala prezidenta Miloše Zemana, se vyjádřil publicista a politolog Alexander Tomský. V pořadu Interview ČT24 se rozhovořil i o britské královské rodině.

Znalec Británie Alexander Tomský rozebral na ČT Zemanovu audienci. Pochválil královnu i prezidenta, mělo to prý majestát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

„Audience byla soukromá. Ale předcházelo pozvání Ministerstva zahraničních věcí. Královna odhadem absolvuje zhruba dvě audience týdně,“ sdělil úvodem Tomský svůj názor na dnešní audienci prezidenta Miloše Zemana u královny Alžběty II. Královna však podle něj nerozhoduje o ničem, je to ceremoniál. Podle Tomského názoru je běžné, že se setkání zúčastnila i manželka Zemana, zároveň i dcera. 

Tomský se vyjádřil i k tomu, jak Alžběta II. vykonává úřad. „Je to něco neuvěřitelného. Stále se usmívá. Ona musí umřít v úřadě,“ podotkl s tím, že Alžběta II. je fenomén. „Královna Viktorie v jejím věku sotva lezla,“ řekl. Královna Alžběta II. je podle něj jako socha, celý protokol má tak zažitý, že se stal její přirozeností. 

Královna podle něj symbolizuje kontinuitu státu. „Ukazuje, že politika není všechno, že to je majestát. Svým chováním kultivuje politiky, nutí je, aby se politici nějak chovali,“ dodal s tím, že podpora britské královské rodiny je obrovská, největší od druhé světové války. 

Tomský, když pak hovořil o britské královské rodině, byl velmi příkrý k princezně Dianě. „Ona sama o sobě říkala, že je hloupá jako škopek,“ řekl a nazval ji mimo jiné hysterkou. 

A došlo i na téma vlády, která je podle Tomského v současné době oslabená. Přitom britská premiérka Theresa Mayová volby chtěla, aby jimi svou stranu posílila. „Jsou obavy, že tam začne v jednání veliký spor za jejími zády, protože ne všichni jsou pro tvrdý brexit. Měkčí forma ale znamená zneplatnění toho referenda,“ míní Tomský. Pozice Mayové je pak podle něj neudržitelná. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…