Známý český vědec je zděšen situací v Iráku: Média mlčí, a přitom je to historické

24.06.2014 10:12

Biolog Stanislav Komárek se ve svém pravidelném komentáři pro Hospodářské noviny zamyslel nad událostí z minulého týdne, kterou naše média nepovažovala za nijak důležitou, ačkoliv se jednalo o moment vskutku historický.

Známý český vědec je zděšen situací v Iráku: Média mlčí, a přitom je to historické
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Rebelové z militantní islámské organizace ISIL dobyli irácké město Mosul a začali v něm dělat vskutku krvavý pořádek. Ve zprávách z Iráku nás v posledních letech nepřekvapí téměř nic, a tak prý nikoho ani nenapadne přenášet tyto události do evropských měřítek.

Málokdo si podle Komárka uvědomí, že v Mosulu se nájezdnické armádě podařilo obsadit dvoumilionové město. Něco takového se v Evropě naposledy stalo v Budapešti roku 1956, a předtím až za druhé světové války. Ve světě máme za posledních třicet let srovnání jen při pádu afghánského Kábulu v roce 1992.

Je prý docela možné, že v těchto událostech skutečně směřujeme k velké světové válce, jen o tom ještě netušíme. Tak jako se za balkánských válek v roce 1912 netušilo, že jsou jen předehrou války mnohem větší.

Komárek se zamýšlí i nad tím, jak by taková válka mohla vypadat. V otevřeném terénu dnešními moderními zbraněmi není problém zlikvidovat jakoukoliv armádu, je tedy podle Komárka jisté, že se konflikty přenesou do měst. V řadě z nich si prý budou muset lidé oživit zásady přežívání mezi ostřelovači. „Obvykle zapomínáme, že vypuknutím konfliktu se život nezastavuje, i v bombardovaném Berlíně se kojilo, přebalovalo a pekl chleba,“ upozorňuje.

Ve Vietnamu, jak Komárek připomíná, lidé takto přežívali celou jednu generaci. On sám prý slyšel například vyprávění, jak fungovala univerzita v ostřelovaném Bejrútu, kde studenti chodili na přednášky ještě za tmy, aby si jich nevšimli snajpři. „Nerad bych zkušenosti tamních kolegů někdy využíval v praxi,“ uzavírá biolog. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jav

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …