Známý ekonom Sedláček: Proč dělat byznys zrovna s Ruskem? Mezi komentátory se diskutuje, zda se položí do dvou let, či dříve

27.11.2014 11:22

Nad tím, proč se u nás mění duch zahraniční politiky, která se začíná více věnovat Rusku a Číně, přestože náš export do těchto zemí je jen velmi malý, se ve čtvrtečních Hospodářských novinách zamýšlí ekonom Tomáš Sedláček. Poukazuje na to, že do Ruska jde kolem tří procent českého exportu, do Číny dokonce jen jedno procento.

Známý ekonom Sedláček: Proč dělat byznys zrovna s Ruskem? Mezi komentátory se diskutuje, zda se položí do dvou let, či dříve
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček

Sedláček si pokládá otázku, zda má kvůli těmto dvěma zemím cenu pohoršit si vztah se zbývajícími 96 % našich vývozců. „Ideologie stranou, toto je nemoudré i z čistě hokynářského pohledu, v nějž se mění naše kdysi vznešená zahraniční politika,“ píše ekonom s tím, že nemá nic proti obchodu s Čínou či Ruskem. „Obchodovat ano, lísat se ne,“ podotýká k tomu.

A přidává i další argumenty proti posilování obchodu s Ruskem. Zmiňuje například to, že velikost ruské ekonomiky ve srovnání s evropskou dosahuje jen jedné osminky. „Celá ruská ekonomika je tak zhruba stejné velikosti jako Itálie,“ upozorňuje. Poukazuje i na to, že podle komentátorů a pozorovatelů je Rusko téměř před kolapsem. „Mezi komentátory se diskutuje, zda se ruská ekonomika položí do dvou let, nebo dříve,“ píše Sedláček.

A vyslovuje podiv nad tím, že se naše hlavy státu stávají jakýmsi tajemstvím obdivovateli Moskvy. „Proč se náš (!) prezident chová tak macešsky, až pohrdlivě vůči vlastním lidem a tak lísavě vůči Rusku a Číně?“ ptá se známý ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…