Známý publicista Joch zkritizoval českou diplomacii. Zaorálek prý v Číně málem lízal boty

14.05.2014 8:31

Ředitel Občanského institutu, známý publicista a někdejší poradce expremiéra Petra Nečase Roman Joch v souvislosti s oslavami ruského svátku Dne vítězství zkritizoval ve svém příspěvku pro Lidové noviny současné vedení české diplomacie. Jeho postoje prý mění orientaci České republiky a činí českou zahraniční politiku naprosto nezajímavou.

Známý publicista Joch zkritizoval českou diplomacii. Zaorálek prý v Číně málem lízal boty
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park
reklama

Roman Joch ve svém komentáři pro LN na úvod spekuluje o tom, zda vyčítat bývalému prezidentu Václavu Klausovi, že se účastnil oslav ruského Dne vítězství na ambasádě Ruské federace, přičemž si na klopu saka připnul také stužku sv. Jiří, symbol ruské armády a chrabrosti ruských vojáků a od letošních ukrajinských událostí také symbol ruského militarismu a proruského separatismu.

Ačkoli se prý toto jednání exprezidenta, prakticky schvalující ruské intervence na Ukrajině, vymyká jeho konzistentním postojům proti jakékoli zahraniční vojenské intervenci, je Klaus soukromou osobou. Jeho názory a postoje nejsou tudíž až tak důležité.

„Václav Klaus je minulostí české politiky, podstatná je nyní její současnost a budoucnost. A zde vidíme nepřemýšlení o otázkách zahraniční bezpečnosti, či přemýšlení špatné," tvrdí Joch a dostává se tak k podstatě svého komentáře. V něm odsuzuje jednání vedení Ministerstva zahraničních věcí. Neschvaluje postoje šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a jeho náměstka Petra Druláka, podle kterých bylo dosavadních pětadvacet let české zahraniční politiky pomýlených, protože příliš zdůrazňovala lidská práva občanská a politická.

Zaorálek prý div nelízal boty svému čínskému protějšku

„A tak se ministr Zaorálek jal to napravovat do Pekingu, kde se před svým čínským protějškem pokořil a sklonil tak, že mu téměř lízal boty," konstatuje publicista. Považovat kritiku porušování lidských práv v nějaké zemi za zasahování do vnitřních věcí té země, jak si prý Zaorálek a jeho pekingský kolega notovali, je podle Jocha z hlediska naší ústavní koncepce nejen absurdní, ale i zvrácené.

„A tvrdit, že česká zahraniční politika se už nikdy nebude vymykat z evropského hlavního proudu v otázkách například Kuby nebo Izraele, jak naznačuje pan Drulák, je učinit českou zahraniční politiku naprosto nezajímavou a zbavit ji toho, co je na ní specifické," upozorňuje publicista.

Joch ve svém komentáři také konstatuje, že pokud nevezme ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oficiálně zpět svá slova o tom, že si nepřeje na našem území jednotky NATO, je to na demisi a odvolání z vlády. „Nedává smysl, aby ministr obrany svými slovy podlamoval obranyschopnost naši a našich spojenců," píše publicista pro LN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…