Za zlatou éru vztahů mezi Ruskem a Západem považuje americký politolog období mezi lety 1990 až 2008. Tehdy bylo dle jeho názoru riziko případného válečného konfliktu nejmenší v historii. Kdyby se prý dnes podařilo vrátit před rok 2008, považoval by to on sám za velký úspěch. „Bude však velmi obtížné takového stavu po všech těch událostech v posledních měsících dosáhnout,“ připustil Mearsheimer. Do roku 2008 dle profesorova mínění NATO Rusko nijak neohrožovalo a Američané zdatně plnili svoji roli morální mírové autority. „Ovšem v onom osudném roce NATO oznámilo, že by se jeho součástí mohla stát Gruzie a Ukrajina. Vedle toho navíc EU přišla s Východoevropským partnerstvím. Obojí bylo pro Rusy nepřijatelné,“ konstatoval profesor.
Nebylo se proto čemu příliš divit, když v srpnu 2008 vypukla válka mezi Gruzií a Ruskem. „Gruzínci tehdy doufali v podporu NATO, která ovšem nepřišla,“ zmínil profesor Mearsheimer důležitý aspekt tehdejšího konfliktu. Americkému prezidentu Obamovi vytýká, že se mu nepodařilo obnovit vztahy s Ruskem a Západ místo toho nadále usiloval o připojení Ukrajiny do své sféry vlivu. Jeho kritice neunikla ani celková zahraniční politika Spojených států. „Šíření demokracie v jejím podání znamená odklízet z cesty vůdce suverénních států s kritickými názory na adresu Washingtonu a jejich nahrazování osobnostmi, které zastávají plně proamerické názory,“ uvedl Mearsheimer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro