Zrůdnost. Brusel vás bude šikanovat a trestat za to, že nechcete platit za chybu Merkelové a přijmout migranty. Přítel Donalda Trumpa a Mr. Brexit takto varoval Čechy

22.09.2017 11:35

REPORTÁŽ Předák britské euroskeptické strany UKIP a šéf euroskeptické frakce v europarlamentu Nigel Farage, který je znám jako Mr. Brexit – pan Brexit, vystoupil v Praze v Národním domě na Vinohradech s přednáškou a na tiskové konferenci. Pozval ho předseda Svobodných Petr Mach.

Zrůdnost. Brusel vás bude šikanovat a trestat za to, že nechcete platit za chybu Merkelové a přijmout migranty. Přítel Donalda Trumpa a Mr. Brexit takto varoval Čechy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Britský politik Nigel Farage přijel podpořit Svobodné do Prahy

Nigel Farage na úvod řekl „dokázali jsme to“. Dodal, že dotlačil tehdejšího britského premiéra z Konzervativní strany Davida Camerona, aby vypsal referendum o členství v EU. Kdyby to Cameron neudělal, Britové by volili UKIP. Sám Cameron Brexit nechtěl a ani ho neočekával.

Farage zdůraznil, že kdyby vznikla snaha zamezit Brexitu, zapojil by se více do politiky a znovu by bojoval. Brexitem splnil to hlavní, čeho chtěl v politice dosáhnout. Nikdy nechtěl být kariérním politikem, který je v politice od studií na vysoké škole až do smrti.

Jde to i bez EU…

Petr Mach řekl, že UKIP a Farage pro něj byli vzorem, když zakládal Svobodné. Systém EU je prý v přímém rozporu s demokracií a zákony jsou schvalovány proti vůli občanů. „Nejdříve vás ignorují, pak se vám vysmívají a nakonec triumfujete,“ řekl Mach o pozici euroskeptiků. Dle Macha Farage ukázal, že „to jde“, že lze věci změnit, že neexistuje jednosměrná cesta bez alternativy. Farage dle něho změnil chod dějin.

Německo uvrhlo celou Evropu do nebezpečí, my se musíme snažit, abychom zůstali bezpečnou zemí. Bude dle něho důležité, jaká vláda bude po volbách – nyní mohou všichni slibovat, ale po volbách se třeba podvolí tlaku Bruselu. Mach slíbil, že se nátlaku EU nikdy nepodvolí.

Farage zdůraznil, že obdivuje lidi, kteří hájí principy a nejsou politickými kariéristy. Ocenil, že měl Mach odvahu na to, aby rezignoval na lukrativní post europoslance spojený s luxusem a šel kandidovat do českého parlamentu. „Je jako mladší bratr,“ řekl o Machovi Farage. „Stojím za ním na sto procent,“ dodal.

Brusel plánuje vytvořit protidemokractický centralistický stát

Podle Farage pracuje Juncker na centralizaci vlády v EU za zády voličů. Ve svém projevu Juncker představil vizi centralizované evropského státu, kde jednotlivé členské státy EU budou mít méně autonomie než státy USA. Šéf Evropské komise hovořil o společném prezidentovi, ministrovi financí, všechny státy musí mít euro, společnou zahraniční politiku a společnou armádu.

Farage připomněl, že by se neměli financovat „protievropští extremisté“. „Co řekl Juncker, je zrůdné,“ řekl Farage. Dle něho Juncker bojuje proti všem principům demokracie. Podle Farage je signifikantní, že Junckerovi valná většina europoslanců tleskala ve stoje. Zastáncům EU dle něj nezáleží na tom, co si lidé myslí, a chtějí se vyhnout referendům.

Euroskeptikům Farage vzkázal, že je pro jejich úspěch důležité mít vytrvalost a předávat voličům jednoduché a jasné poselství. Elity byly Brexitem a zvolením Trumpa vyděšeny – reakcí velkého byznysu a globálních bank jsou snahy o zničení demokracie národního státu, která má být nahrazena nadnárodní strukturou.

Všichni tvrdili, že Brexit je nemožný. Brexit ukázal, že lze jít i jinou cestou a že když lidé chtějí, mohou věci změnit a postavit se proti diktátu elit. V minulosti Brusel národy a jejich voliče několikrát obešel: Dány, Nizozemce, Francouze, Iry.

Smyslem Brexitu je návrat k normálnosti: národy tvoří své vlastní zákony a kontrolují své vlastní hranice a dobrovolně spolupracují s ostatními. „Dobré ploty dělají dobré přátele,“ řekl o hranicích Farage.

Česká republika musí platit za historickou chybu Angely Merkelové

Farage se zmínil i o kvótách a imigraci. Česká republika musí platit za historickou chybu Angely Merkelové, kdy pozvala neomezený počet migrantů. Podle Farage pokud země nemá právo si rozhodnout, kdo na jejím území bude žít, již to není suverénní země. „Budou vám vyhrožovat, budou vás šikanovat a sankcionovat,“ řekl Farage. Dle něho se v drtivé většině nejedná o uprchlíky. Postoj EU mu připomíná Brežněvovu doktrínu omezené suverenity a nechce znovu zažít podobný opresivní režim.

Farage vznesl otázku, zda EU reprezentuje členské státy, nebo jen sama sebe a své úředníky, kteří mají obrovské mzdy, bydlí v luxusu, chodí na recepce a nechtějí o svá privilegia přijít.

Lídr UKIPu zdůraznil, že zastánci Brexitu nejsou protekcionisté a že jsou pro co nejužší spolupráci suverénních národů, ale bez centrální byrokratické vlády nad nimi. Národní stát je základem pro demokracii.  

EU se rozpadne, povede k násilí a extremismu. Rusko nás nespolkne

Evropská unie byla vytvořena, aby národy spojovala, ale nyní je rozděluje. Kvůli euru, imigraci, sever a jih. „Euro může fungovat, pokud se budou Řekové chovat jako Němci nebo Němci jako Řekové,“ smál se. EU nemůže dle něho přežít v současné formě a rozpadne se na kusy. Před lety by bylo nepředstavitelné, aby zastánci odchodu z EU získali ve Francii 46 procent ve volbách, čímž narážel na výsledek Marine Le Penové. Zmínil i těsnou prohru kandidáta na rakouského prezidenta z FPÖ.

Snaha vytvořit z EU centralizovaný stát povede dle Farage k násilí a extremismu. EU je beznadějně zastaralá, nemá legitimitu a je na čase se proti ní ozvat.

Farage se na dotaz ParlamentníchListů.cz vyjádřil i k Donaldu Trumpovi, s nímž se přátelí a jehož podpořil v amerických prezidentských volbách. Dle něho to má Trump těžké a Bushové a McCainové se mu snaží zabránit, aby splnil své předvolební sliby. Přes všechny chyby má dle Farage Trump dobrý instinkt a ocenil i jeho projev v OSN.

Otázka migrace hrála dle Farage v Brexitu svou roli. Britové prý nejsou vůbec xenofobní, ale obávali se přílivu statisíců migrantů z východní Evropy, hlavně Rumunska a Bulharska. Slovo „xenofob“ je podle Farage nadávka od protinárodní elity.

Podle Macha i Farage je falešný argument, že když nebudeme v EU, tak nás spolkne Rusko. „Chcete, aby se na vaší bezpečnosti raději podíleli USA a Britové, Donald Trump, nebo Juncker?“ řekl Farage. I Mach zdůraznil, že bezpečnost zaručuje NATO. EU má alternativu ve formě EFTA, řekl Mach, kde není žádný parlament EFTA a nikdo není k ničemu nucen.

Obranou je referendum o členství v EU

Dle Macha je dobré snažit se o spolupráci Visegrádu, ale nelze na to spoléhat – několikrát se ukázalo, že některé státy nakonec nedržely společnou pozici. Dle Farage je Visegrád nástroj k tomu, že všichni řeknou, že nebudou „platit za chyby paní Merkelové“. Pokud z EU přijde proti ČR pokuta za neplnění kvót, nejlepší cestou obrany je vypsat referendum o členství v EU.

Podle Macha nás EU odsoudí k pokutě, bude nás trestat, aby nás to bolelo a budou nás tlačit k přijetí migrantů – budou snižovat dotace a podobně. Dle Macha musíme jasně říct, že neuznáváme diktát EU, že to je ilegální a že se nepodvolíme.

Pokud jde o rozpad EU, tak řekl, že jeho táta na konci roku 1988 také nevěřil v rozpad sovětského bloku, ale pak to šlo velmi rychle. „Juncker je Černěnko Evropské unie,“ řekl Mach.

Farage připomněl, že britská premiérka Mayová je ve věci Brexitu vlažná, dle něj by se dalo vše zvládnout do devíti měsíců. Brexit je potřeba provést pořádně, nebo se vrátí a bude dál bojovat. Je prý nyní výhodné, aby Britové a Češi pokračovali ve volném obchodu.

Farage také varoval, abychom neudělali stejnou chybu s muslimskými imigranty jako Britové, kdy se poměrně dost z nich neintegrovalo. Jak Farage dodal, jde ale pořád o menšinu extremistů, kterých je v Británii 20 tisíc. Není prý správné se postavit proti islámu jako takovému, tím proti sobě poštvat všechny muslimy a nemohli bychom vyhrát. Umírněné muslimy musíme získat na naši stranu.

Je to děsivé. Lidé s jiným názorem by podle neomarxistů neměli mít povolení k existenci

Farage se vyjádřil i k tomu, co se děje na univerzitách v Americe. „Je to děsivé,“ řekl. Mladí lidé tam neuznávají, že na věc mohou být dva různé pohledy, které se střetávají v argumentaci. Lidé s jiným názorem by dle neomarxistů neměli mít povolení k existenci. „To je absolutně děsivé,“ zopakoval Farage.

Sám si vzpomněl, že lidé z levice i pravice mohli dříve podebatovat v hospodě a zůstat přesto přáteli, protože uznávali demokracii. Na univerzitách ale neuznávají nikoho s jiným názorem.

Připomněl kauzu strhnutí sochy generála konfederační armády Roberta E. Lee, který sám říkal, že by se otroctví mělo zrušit. „Tito lidé chtějí přepisovat historii,“ zlobil se Farage. To by se příště mohlo přejmenovat hlavní město USA Washington, protože první prezident USA také vlastnil otroky…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…