Zrušení Hermanova odvolání z ÚSTRu je podle nového ředitele k ničemu. Beztak to jako ministr dělat nemůže

05.05.2014 18:16

Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman byl odvolán protiprávně. I s tím si bude muset poradit nový ředitel Zdeněk Hazdra, který o tom mluvil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Zrušení Hermanova odvolání z ÚSTRu je podle nového ředitele k ničemu. Beztak to jako ministr dělat nemůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ÚSTR Zdeněk Hazdra
reklama

Hazdra doufá, že z ÚSTR vznikne instituce, která bude uznávaná, která si zaslouží respekt v odborné i širší veřejnosti. „To je projekt, který jsem předložil a o který musím usilovat,“ prohlásil v úvodu.

Herman nemůže být ministr i ředitel ústavu zároveň

Obvodní soud pro Prahu 3 konstatoval, že současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) byl v minulém roce neoprávněně odvolán z čela ústavu. Hazdra se ale neobává, že by nyní ÚSTR měl dva ředitele.

„Daniel Herman je zároveň ministrem a nemůže tak být i ředitelem ústavu. Musí se nějakým způsobem rozhodnout rada. Je to spor mezi radou a bývalým ředitelem. Pokud budou podána odvolání, a já předpokládám, že ano, tak se ty soudy potáhnou rok nebo více. Možná by bylo dobré se s Danielem Hermanem nějak dohodnout. Ale musím počkat na odůvodnění,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Neznám ředitele, který by byl milován všemi zaměstnanci

Moderátor Martin Veselovský naznačil, že jsou v ústavu lidé, kteří Hazdrovi nedůvěřují. „Já vím o několika jedincích, kteří mají odlišný pohled na směřování ústavu nebo si v čele představovali někoho jiného. Nejhlasitěji se proti mně i celému vedení vymezovalo pět až deset lidí,“ připustil nový šéf ÚSTRu a dodal: „Neznám ředitele, který by byl milován všemi zaměstnanci. Když mi takového ukážete, budu rád, kdybych se s ním mohl poradit.“

Hazdra by rád přesvědčil své kolegy, aby některé záležitosti a problémy řešili nejdříve interně a neobraceli se hned na média.

Musím apelovat na politiky, aby se zdrželi komentářů na ústav a nechali ho pracovat

„Od samotného počátku ústavu se vedou diskuse na pravici i na levici o tom, co by měl dělat. Značná část veřejnosti ho považuje za oběť zájmu veřejnosti. Bohužel jim musím dát za pravdu,“ přiznal Hazdra.

„Mně nezbývá nic jiného, než apelovat na politiky, aby se zdrželi komentářů na ústav. Musí mu dát čas, aby se mohl vykázat svou činností,“ přál by si nový ředitel. Zároveň připomněl, že ústav i přes problémy funguje a vykazuje publikační činnost. V minulém roce vyšlo 20 neperiodických publikací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

13:50 90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY ROBERTA ŠLACHTY (VII. díl) Na oddělení kriminální služby probíhaly, tak…