Zrušila pojištění dítěte a teď lituje. Další téma v Suma Sumárum

22.04.2012 16:45

Žádné pojištění nás před katastrofou nezachrání. Na druhou stranu může při řešení katastrofy výrazně pomoci nebo nás přímo zachránit před dalšími problémy - většinou finančními. Pojištění dětí nevyjímaje. Své o tom ví maminka z Liberecka, která po těžkém úrazu syna lituje, že jeho pojištění zrušila. Druhá maminka naopak o pojištění svého dítěte přemýšlela už v těhotenství a o jeho zrušení by neuvažovala nikdy.

Zrušila pojištění dítěte a teď lituje. Další téma v Suma Sumárum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Odborníci v nedělním pořadu Suma Sumárum představí, jaké existují varianty pojištění dětí a jestli se vyplatí tento produkt kombinovat s jinými nebo nikoli. Co  si myslí o pojištění, se dozvíme od dětí i známých osobností. A nezbytnou glosou ozvláštní pořad makroekonom Tomáš Sedláček.
 
Marcela Pekárková, z pojišťovny ING pak bude odpovídat na několik základních otázek. Pro ParlamentníListy.cz odpověděla v předstihu.

Na co nesmíme zapomenout při uzavírání úrazové pojistky dětí?

Rozhodně je dobré si prověřit rozsah krytí – jinými slovy "co všechno mi pojištění poskytuje", za jaké úrazy mi bude vyplaceno plnění, jaké jsou výluky, v jakých situacích pojišťovna plnění neposkytne. U závažnějších úrazů a trvalých následků, které mohou zanechat, pojišťovny dnes většinou nabízejí i tzv. progresivní plnění (plnění za úrazy se závažnějšími následky nebo za kombinaci úrazů je výrazně vyšší). Některé úrazy přivedou malého pacienta na kratší nebo delší dobu i do nemocnice, proto je dobré si ověřit, zda součástí úrazového pojištění je třeba i plnění za hospitalizaci (za pobyt v nemocnici).

Má smysl pojišťovat dítě na všechna možná i nemožná rizika?

Je potřeba zvážit, jaké jsou naše potřeby a jaké jsou naše možnosti. Pojišťovny nabízejí úrazová pojištění, která kryjí drobné úrazy (např. různé zlomeniny apod.), ale i pojištění, které kryje větší úrazy a hlavně jejich trvalé následky. Osobně jsem přesvědčena, že optimální krytí poskytuje kombinace obou typů, nicméně pokud mladá rodina pracuje s limitovaným rozpočtem, postupovala bych od závažnějších rizik. Zlomená ruka je jistě bolest a nepříjemnost i pro dospěláka, tím spíše pro dítě, každopádně v porovnání s úrazem, který zanechá trvalé následky a třeba upoutá dítě na vozíček, může být vnímána jako „prkotina“.

Jak postupovat v případě, že se pojišťovna zdráhá plnit?

Dobrá pojišťovna by měla klientovi v každém případě zdůvodnit, proč odmítla plnění nebo proč plnění zkrátila (neboli proč vyplatila méně). Důvodů může být několik – od nedodání kompletní dokumentace ze strany klienta (což se dá jistě velmi rychle doplnit a napravit) až po situace, kdy úraz, který klient uplatňuje, nebyl součástí pojištění (nebyl zahrnut do seznamu úrazů, na které pojišťovna poskytovala krytí), přestože si to klient myslel. V každém případě doporučuji obrátit se v první řadě přímo na pojišťovnu (přes poradce, se kterým byla smlouva sjednána, nebo přes call centrum pojišťovny, přes její agenturu nebo „přepážku“, písemně na oddělení stížností). Pokud klient nedostane uspokojivou odpověď, další instancí může být regulátor (Česká národní banka). 

Vyplatí se nechat si od pojišťováků nebo poradců vypracovat více pojistek a potom je vyhodnotit, prohodit mezi nimi a vybrat skutečně tu nejlepší – poměr cena – výkon?

Rozhodně se vyplatí udělat si mezi různými nabídkami pojišťoven srovnání. Velké množství informací je možné nalézt na webových stránkách jednotlivých pojišťoven, ale existují i specializované stránky, které fungují jako „srovnávače“. Pojištění je produkt, u jehož sjednávání je potřeba se hodně ptát. Co všechno mi toto pojištění pokryje, jaká rizika? Co se stane, když...? Jsou tam nějaké výluky? Tj. situace, u kterých je předem definováno, že za ně pojišťovna plnění nevyplatí. Má-li klient jakoukoli negativní zkušenost – buď vlastní nebo zprostředkovanou např. od známých, je opět vhodné se ujistit, jak by se ve stejné situaci zachovala pojišťovna, která mi pojištění nabízí. Ptejte se, srovnávejte, nikdy nekupujte „zajíce v pytli“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, olb

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

7:10 Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

Umělec David Černý se v debatě o svém nejnovějším díle „motýlů“, visících nad pražskými ulicemi, dov…