Zvrhlí Sudeťáci a zločiny USA. Předseda unie spisovatelů pozvedl hlas proti Hermanovi

17.05.2016 13:25

Předseda Unie českých spisovatelů a básník Karel Sýs se ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k vystoupení ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) na sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu. A rozhodně jej nešetřil.

Zvrhlí Sudeťáci a zločiny USA. Předseda unie spisovatelů pozvedl hlas proti Hermanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Anketa

Je Bohuslav Sobotka lepší premiér než Mirek Topolánek?

27%
73%
hlasovalo: 7075 lidí

Podle Sýse je oficiální vystoupení i přítomnost ministra Hermana na sudetoněmeckých dnech v Norimberku odporným činem. 

„Herman s Posseltem si vzájemně notovali, že není možné vyznávat princip kolektivní viny, jako kdyby odsun Němců z Československa byl proveden podle této zásady. Antifašisté mohli v Československu zůstat a ‚pomýlení‘ soukmenovci odešli šupem tam, kam je srdce táhlo, totiž domů do říše,“ uvedl Sýs.

Celý komentář najdete ZDE.

Že to byla říše poražená, nebyla podle Sýse jejich zásluha, nýbrž vina. „Přepadení Sovětského svazu a ‚kolektivního‘ vraždění civilistů se houfně zúčastnili i Sudeťáci. A pamětníci Protektorátu rovněž řekli své: Sudeťáci byli ještě zvrhlejší mučitelé a katani než tzv. říšští Němci, je-li to vůbec možné,“ dodal.

„Kdyby se třeba menšinoví Němci v USA rozhodli odtrhnout od Spojených států, okamžitě by nastoupila národní garda a rozsekala by je na nudle. Chtě nechtě se musí řídit federálními zákony a padací kalhoty a dirndly smí nosit na folklorních slavnostech nebo v šláfcimrách. A co bylo atomové bombardování civilního obyvatelstva Hirošimy a Nagasaki nebo zničení Jugoslávie, Libye či vpád do Iráku nebo Grenady jiného než uplatnění principu kolektivní viny? Pravda, dopustili se ho samozvaní páni světa. Ale to je před historií neomluví,“ dodal.

Podle Sýse by jediné, co by snad Sudeťáci a náš pan ministr, či spíše ministrant, mohli udělat, by bylo o minulosti nemluvit, jako se nemluví o provazu v domě oběšencově.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…