Zvyšování mezd může ohrozit ekonomiku. Vladimír Dlouhý varuje

17.05.2016 23:01

Prezident Hospodářské komory ČR a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček a makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungerman se v úterních Událostech, komentářích České televize přeli o to, jak dlouho se ještě bude dařit naší ekonomice. Přišel čas splácet dluhy, nebo se budeme dál zadlužovat? Před kamerami došlo k takřka nevídanému momentu. Hosté se shodli, že se máme hodně dobře, ale vláda by neměla tolik rozhazovat.

Zvyšování mezd může ohrozit ekonomiku. Vladimír Dlouhý varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ungerman hned na úvod konstatoval, že se o současnou velmi dobrou situaci zasadila vláda svou dobrou investiční politikou, ve které by měla pokračovat. Havlíček doplnil, že nemůžeme děkovat jen vládě, protože jsme otevřenou ekonomikou. Daří se nám, protože se daří i motoru EU, Německu,“ konstatoval. To neznamená, že by měli podnikatelé na růžích ustláno. Náš právní řád je podle Havlíčka zaplevelen už tolik, že se v něm nevyzná skoro nikdo.

Dlouhý dal jasně najevo, že už brzy se nemusíme mít tak dobře. „Já cítím v poslední době tlak vlády na věci, jako jsou změny v zákoníku práce či zvyšování minimální mzdy, to by mohlo naši ekonomiku ohrozit,“ varoval Dlouhý. A Ungerman mu dal možná trochu překvapivě trochu za pravdu. „Já tam vidím velkou snahu přidávat všude možně, a to není dobře,“ kreslil chmurnější vyhlídky odborářský ekonom. Apeloval na politiky, aby udrželi rozpočtovou disciplínu a nepřeháněli to s požadavky na růst částek v jednotlivých rozpočtových kapitolách.

Dlouhého tím odborářský ekonom potěšil. Havlíček také přikyvoval, ale byl poslem ještě horších zpráv. Znovu totiž začíná trpět stavebnictví. A stavební průmysl váže až stovky tisíc pracovních míst. V loňském roce ekonomika vystřelila „raketovým způsobem“, ale nic podobného se moc opakovat nebude. Nad touto tezí svorně přikyvovali všichni tři pánové.

Dnes jsme na tom podle hostů tak dobře, že bychom se snad ani nemuseli pokoušet snižovat státní dluh za každou cenu. V porovnání s jinými evropskými státy jsme na tom poměrně dobře, pokud jde o výši dluhu.

Podle Dlouhého se blížíme do stavu, kdy vzroste inflace a Česká národní banka bude moci upustit od oslabování české koruny. Co svědčí o tom, že inflace poroste? Třeba dražší nemovitosti. Otázkou jistě je, jak si centrální banka poradí s upuštěním od této politiky. „Sám jsem zvědav, jak si s tím centrální banka poradí,“ řekl Dlouhý. Má na to prý řadu nástrojů. Ungerman s Havlíčkem konstatovali, že je dnes velmi obtížné říci, co bude za rok. Jak se bude chovat koruna poté, co ji ČNB přestane oslabovat, bude totiž záviset i na stabilitě vlády. A zdaleka nejen na ní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…