Adam Černý: Francie a Německo se vzdalují

16.07.2013 7:27

Z peripetií poválečného vývoje v Evropě se opakovaně potvrdilo, že pokud se Francii a Německu nedaří nacházet společný jazyk, zadrhává se nejen motor integrace, ale nedaří se řešit důležité problémy, jakým je v současnosti vleklá ekonomická krize. Její důsledky podlamují letitou společenskou shodu, takže se uvolňuje prostor, v němž se daří růst populistickým a antisystémovým stranám.

Adam Černý: Francie a Německo se vzdalují
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Pamětníci v takových chvílích uklidňují, že kdykoli dojde ke střídání v budově spolkového kancléřství nebo v Elysejském paláci, nově vzniklá francouzsko-německá dvojice potřebuje jistý čas, aby našla společné porozumění a tím také společnou řeč. Od loňské prezidentské výhry Francoise Hollanda už uplynul více než rok, s německou kancléřkou si před novináři už dokonce tykají, ale zatím není ani náznak po shodě, jaká panovala za Konráda Adenauera a Charlese de Gaulla, Helmuta Schmidta a Valéryho Giscarda d´Estaing nebo Helmuta Kohla a Francoise Mitterranda.    

Hlavní příčina nynějších potíží tkví v domácí francouzské politice. V oboru ekonomických reforem, které by měly dát do pořádku státní finance a rozhýbat hospodářství, prezident Hollande a jeho vláda premiéra Jeana-Marka Ayraulta zůstali dodnes hodně dlužny. Domácí slabost podminovává postavení Francie v Evropě a asymetrie ve výkonu na obou březích Rýna oba tradiční partnery vzájemně vzdaluje. A co horšího, místo aby se hledalo řešení, zaznívají výtky. Člen francouzské vlády se v květnu nechal slyšet, že je na čase postavit se úsporné politice kancléřky Merkelové. Jako z udělání o pár dní později do prestižního německého deníku pronikl obsah interní studie spolkového ministerstva hospodářství, jejíž autoři si s odkazem na dosavadní nepřesvědčivý výkon vlády pod vedením prezidenta Hollanda kladli otázku, zda je Francie schopna obnovit svou konkurenceschopnost.    

Tyto přestřelky by bylo možno vnímat jako jednu z oněch peripetií, kterých už tu bylo více a které se vždy dařilo zvládnout. Jenže jak bylo řečeno na začátku, pokud to nefunguje mezi Francií a Německem, nefunguje to v celé Evropě, a ta dnes prožívá svou nejdelší ekonomickou krizi posledních desetiletí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…