Adam Černý: Francie a Německo se vzdalují

16.07.2013 7:27 | Zprávy

Z peripetií poválečného vývoje v Evropě se opakovaně potvrdilo, že pokud se Francii a Německu nedaří nacházet společný jazyk, zadrhává se nejen motor integrace, ale nedaří se řešit důležité problémy, jakým je v současnosti vleklá ekonomická krize. Její důsledky podlamují letitou společenskou shodu, takže se uvolňuje prostor, v němž se daří růst populistickým a antisystémovým stranám.

Adam Černý: Francie a Německo se vzdalují
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Pamětníci v takových chvílích uklidňují, že kdykoli dojde ke střídání v budově spolkového kancléřství nebo v Elysejském paláci, nově vzniklá francouzsko-německá dvojice potřebuje jistý čas, aby našla společné porozumění a tím také společnou řeč. Od loňské prezidentské výhry Francoise Hollanda už uplynul více než rok, s německou kancléřkou si před novináři už dokonce tykají, ale zatím není ani náznak po shodě, jaká panovala za Konráda Adenauera a Charlese de Gaulla, Helmuta Schmidta a Valéryho Giscarda d´Estaing nebo Helmuta Kohla a Francoise Mitterranda.    

Hlavní příčina nynějších potíží tkví v domácí francouzské politice. V oboru ekonomických reforem, které by měly dát do pořádku státní finance a rozhýbat hospodářství, prezident Hollande a jeho vláda premiéra Jeana-Marka Ayraulta zůstali dodnes hodně dlužny. Domácí slabost podminovává postavení Francie v Evropě a asymetrie ve výkonu na obou březích Rýna oba tradiční partnery vzájemně vzdaluje. A co horšího, místo aby se hledalo řešení, zaznívají výtky. Člen francouzské vlády se v květnu nechal slyšet, že je na čase postavit se úsporné politice kancléřky Merkelové. Jako z udělání o pár dní později do prestižního německého deníku pronikl obsah interní studie spolkového ministerstva hospodářství, jejíž autoři si s odkazem na dosavadní nepřesvědčivý výkon vlády pod vedením prezidenta Hollanda kladli otázku, zda je Francie schopna obnovit svou konkurenceschopnost.    

Tyto přestřelky by bylo možno vnímat jako jednu z oněch peripetií, kterých už tu bylo více a které se vždy dařilo zvládnout. Jenže jak bylo řečeno na začátku, pokud to nefunguje mezi Francií a Německem, nefunguje to v celé Evropě, a ta dnes prožívá svou nejdelší ekonomickou krizi posledních desetiletí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Černý , Francie , Německo

autor: rozhlas.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.