Adam Černý: Kancléřka Merkelová premiéra Camerona nepotěšila

28.02.2014 18:42 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Když britský premiér loni v lednu přednášel svůj dlouho chystaný projev na téma evropské politiky, sázel na dvě karty. Doufal, že když doma slíbí referendum o členství své země v Evropské unii, oslabí tak tlak eurofobů ze sílící Strany nezávislosti Spojeného království i bobtnající rebélii mezi euroskepticky naladěnými toryi. Věřil také, že mu Německo v Evropské unii pomůže splnit takřka všechna přání, zvláště pak ta týkající se návratu některých pravomocí z Bruselu do Londýna.

Adam Černý: Kancléřka Merkelová premiéra Camerona nepotěšila
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Ani jedno přání se Davidu Cameronovi nesplnilo. Strana nezávislosti Spojeného království nijak neoslabila, ba naopak její vyhlídky v květnových volbách do Evropského parlamentu spíše rostou. O to více se vyhlížela návštěva spolkové kancléřky reprezentující toho času nejvlivnější zemi Evropské unie. Premiér při její čtvrteční návštěvě před Angelou Merkelovou rozvinul obrazně řečeno co nejslavnostnější koberec a byla pozvána, aby přednesla projev před oběma komorami parlamentu, což je pocta, které se naposledy z Německa dostalo prezidentovi Richardu von Weizsäckerovi v roce 1986. 

Kancléřka dala svému hostiteli najevo, že jej v lecčem chápe, zároveň však zdůraznila, že nelze nějakou zemi držet v Evropské unii za každou cenu. Jinými slovy, že Davidu Cameronovi nemůže splnit všechna jeho přání. Spolková kancléřka otočila naruby úvahu britského premiéra, že jeho země v Evropské unii zůstane, když ostatní členské země vyhoví jeho požadavkům. Angela Merkelová poslancům a lordům sdělila, že Spojenému království se mohou jeho přání splnit, pokud v Evropské unii i nadále setrvá. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Ekonomika

Když se pyšníte tím, jak díky vám roste naše ekonomika, jak vysvětlíte, že to nepociťuje většina z nás, a že naše mzdy nerostou nebo jen minimálně, a že se naše životní úroveň propadá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Proč Česká televize lže?

15:57 Jiří Paroubek: Proč Česká televize lže?

Mám na mysli Interview vysílané v úterý 17. prosince, které vedla nová hvězda ČT redaktorka Kručinsk…