Alena Vitásková: Novela Energetického zákona

03.05.2020 13:21

Požadujeme zákony pro lidi, nikoliv pro tuneláře a šmejdy. Požadujeme zrušení mezičlánků, které navyšují zbytečně ceny elektřiny a plynu. Požadujeme, aby obchodní činnost prováděli Obchodníci bez zprostředkovatelů, vlastními zaměstnanci v trvalém pracovním poměru. Požadujeme STOP „šmejdímu byznysu“(který má negativní dopad v miliardách korun).

Alena Vitásková: Novela Energetického zákona
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková

V těchto dnech předkládá vláda Poslanecké sněmovně novelu Energetického zákona, která na první pohled nemusí vzbuzovat pochybnosti. Je tolik jiných problémů, které je nutno řešit, co je proti nim nějaká novela Energetického zákona. Pod svíci bývá největší tma. Touto novelou se totiž nemusí nic na energetickém trhu vylepšit, naopak se může pro jeho účastníky mnohé zhoršit. Například:

„Šmejdí byznys“ – pod tímto slovem se skrývají podvody, větší čí menší na důvěřivých občanech, především seniorech. Pro šmejdy jsou totiž lehkou kořistí, jsou ohroženou skupinou. Senioři se totiž za bývalého režimu s podvody v takovém rozsahu nesetkali. Znali slovo „podvod“ pouze v souvislosti s trestným činem a tím i trestem.

Nyní je vše trochu jinak. Pokud naletíte podvodníkovi, někdo vás podvede, nejen „šmejdbyznys“, tak má celkem slušné krytí a to mnohdy i v nedokonalých zákonech. V tu ráno je chyba na vaší straně. Máte být opatrný, předvídavý, dostatečně právně vzdělaný, znát zákony i jejich kličky, přečíst si řádně smlouvu a její dodatky (někdy písmem tak malým, že není jisté, zda je tam vůbec něco napsáno). Pokud máte dost sil a peněz a dotáhnete takový podvod až k soudu, tak s pravděpodobností postavenou téměř na jistotu prohrajete.

Proto dlouhodobě apelujeme na zákonodárce, aby zákony přijímali ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu tunelářů a šmejdů. Zákony a jejich novely jsou důležité a to platí i o projednávané novele Energetického zákona.

Přes tristní zkušenosti „tzv. přestěhování šmejdího byznysu do energetiky“ je valná část zákona věnována „zprostředkovatelům“. Nikoliv tak dostatečně, aby ochránila spotřebitele před podvodníky. Přepis smluv dodávek plynu a elektřiny na jiného obchodníka se tak může stát mnohým spořivým občanům noční můrou. Desítky tisíc takto poškozených občanů by mohly vyprávět.

Otázkou zůstává, proč se tomuto dalšímu článku v dodávkách energií nezabrání? Čí to je zájem? Rozhodně tato rozsáhlá pasáž v novele Energetického zákona není a nemůže být ve veřejném zájmu. Jen nadále bude vytvářet podhoubí „šmejdího byznysu“ kolem přepisu obchodních smluv elektrické energie a zemního plynu na jiného obchodníka.

Jak to všechno před mnoha léty začalo?

 • Unbundling tj. povinné „rozbití“ velkých energetických společností na přepravní, přenosové, distribuční, obchodní atd. (další nesmysl z nařízení EK)
 • Přitom možné zneužití přirozeného monopolního postavení se dá řešit daleko jednodušeji a ekonomicky podstatně efektivněji
 • Miliardy, které tato změna stála, zaplatil zákazník, nic pozitivního to nepřineslo. Naopak pouze negativa vč. omezených možností energetických společností investovat
 • Tvrzení, že šlo o vznik konkurenčního prostředí, nemůže obstát
 • Liberalizace trhu s energiemi (další nesmysl nařízení EK)
 • Zdroje zůstaly, jen narostl počet Obchodníků a to o stovky
 • Vznikl další článek v řetězci „zprostředkovatel“, který zajišťuje pro Obchodníka smlouvy s konečným spotřebitelem (přepis smluv)
 • Přestěhování „šmejdího byznysu“ do energetiky a plynárenství

Celá řada mezičlánků, které se jako pijavice nasály na energetiku a plynárenství v rámci legislativy, kterou vyrábíme společně v Bruselu, jen zvyšují cenu pro konečného spotřebitele. Deklarované výhody, jako je energetická bezpečnost, snížení cen energií atd., se staly fata morgánou.

O to je zarážející, že po zkušenostech, které jsme výše uvedeným získali, pokračujeme v neblahém trendu. Pokud je to proto, že to chce EK, tak se musíme přiznat, zda umíme těmto nařízením čelit a chránit naše zájmy, nebo jím čelit neumíme. Pak to chce zásadní změny.

V novele Energetického zákona je „zprostředkovatelům“ věnována rozsáhlá pasáž. Přitom mezičlánek zdražuje cenu komodity, což v tristní době, která nás v souvislosti s propadem hospodářství (důsledek koronaviru) čeká, je od zákonodárců vůči občanům nezodpovědné. Přitom zákony by měly být jednoduché, vymezovat právní rámec a chránit veřejný zájem.

Snížení cen elektrické energie a plynu = zrušte zbytečné mezičlánky v řetězci:

 • Zrušit zprostředkovatele v obchodování s elektřinou a plynem - vypustit mnohastránkové pasáže o „zprostředkovatelích“ a nahradit je:
 • Obchodník s elektřinou a plynem nemůže ke své činnosti používat „zprostředkovatele“. Musí jednat s konečným spotřebitelem sám, vlastním jménem a napřímo. Komplexní obchodní činnost provádět pouze vlastními zaměstnanci v trvalém pracovním poměru.

Co tím získáme?

 • Budeme mít seriózní a spolehlivé obchodníky
 • Sníží se náklady elektrické energie a plynu pro konečného spotřebitele o jeden článek „zprostředkovatele“
 • Zamezí se možnému rozšiřování šmejdího byznysu v energetice
 • Novela energetického zákona začne být postupně srozumitelná i pro lajky

Záleží nyní na zákonodárcích, zda začnou upravovat zákony tak, aby byly ku prospěchu občanů, nikoliv šmejdů a tunelářů.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Signatářka a mluvčí Manifestiav

Hlučín 3. 5. 2020

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Máme holé ruce

19:53 Zbyněk Fiala: Máme holé ruce

Privatizace nezávislosti, tak by se dala vyjádřit naše situace po odprodeji rafinerií a distribuce …