Alena Vitásková: Novela Energetického zákona

03.05.2020 13:21 | Zprávy

Požadujeme zákony pro lidi, nikoliv pro tuneláře a šmejdy. Požadujeme zrušení mezičlánků, které navyšují zbytečně ceny elektřiny a plynu. Požadujeme, aby obchodní činnost prováděli Obchodníci bez zprostředkovatelů, vlastními zaměstnanci v trvalém pracovním poměru. Požadujeme STOP „šmejdímu byznysu“(který má negativní dopad v miliardách korun).

Alena Vitásková: Novela Energetického zákona
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková

V těchto dnech předkládá vláda Poslanecké sněmovně novelu Energetického zákona, která na první pohled nemusí vzbuzovat pochybnosti. Je tolik jiných problémů, které je nutno řešit, co je proti nim nějaká novela Energetického zákona. Pod svíci bývá největší tma. Touto novelou se totiž nemusí nic na energetickém trhu vylepšit, naopak se může pro jeho účastníky mnohé zhoršit. Například:

„Šmejdí byznys“ – pod tímto slovem se skrývají podvody, větší čí menší na důvěřivých občanech, především seniorech. Pro šmejdy jsou totiž lehkou kořistí, jsou ohroženou skupinou. Senioři se totiž za bývalého režimu s podvody v takovém rozsahu nesetkali. Znali slovo „podvod“ pouze v souvislosti s trestným činem a tím i trestem.

Nyní je vše trochu jinak. Pokud naletíte podvodníkovi, někdo vás podvede, nejen „šmejdbyznys“, tak má celkem slušné krytí a to mnohdy i v nedokonalých zákonech. V tu ráno je chyba na vaší straně. Máte být opatrný, předvídavý, dostatečně právně vzdělaný, znát zákony i jejich kličky, přečíst si řádně smlouvu a její dodatky (někdy písmem tak malým, že není jisté, zda je tam vůbec něco napsáno). Pokud máte dost sil a peněz a dotáhnete takový podvod až k soudu, tak s pravděpodobností postavenou téměř na jistotu prohrajete.

Proto dlouhodobě apelujeme na zákonodárce, aby zákony přijímali ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu tunelářů a šmejdů. Zákony a jejich novely jsou důležité a to platí i o projednávané novele Energetického zákona.

Přes tristní zkušenosti „tzv. přestěhování šmejdího byznysu do energetiky“ je valná část zákona věnována „zprostředkovatelům“. Nikoliv tak dostatečně, aby ochránila spotřebitele před podvodníky. Přepis smluv dodávek plynu a elektřiny na jiného obchodníka se tak může stát mnohým spořivým občanům noční můrou. Desítky tisíc takto poškozených občanů by mohly vyprávět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla