Podle jeho slov byli on a vláda požádáni americkou stranou o to, aby pro agenty CIA vyčlenili prostory k výslechům osob, podezřelých z podílu na teroristických útocích 11. září 2001 proti cílům ve Spojených státech, mimo jiné budově Světového obchodního centra, při kterých zahynulo několik tisíc lidí. O tom, jakým způsobem výslechy v táboře Kiejkuty probíhaly, neměla podle Kwaśniewského a tehdejšího premiéra Leška Millera, ani tušení.
Polská zpravodajská služba po 11. září 2001 posílila spolupráci s americkými partnery. Bylo to v době obavy z další vlny teroristických útoků. Podobně jako ve Spojených státech nebyli na masové teroristické útoky připraveni ani u našich severních sousedů, ani jinde ve světě. Polsko podle Kwaśniewského vycházelo z toho, že v politickém slova smyslu musí svět zachovat solidaritu a zároveň posílit spolupráci zpravodajských služeb na všech úrovních. I proto přistoupilo na dohodu o tom, že bude možné na polském území poskytnout CIA prostory k výslechům podezřelých.
Většinou umírněný polský exprezident nyní tvrdí, že pokud se prokáže, že při vyšetřování CIA byli vyslýchaní skutečně nelidsky mučeni, znamená to, že americká výzvědná služba obcházela tehdejšího amerického prezidenta Bushe mladšího, což do značné míry může znamenat pokles důvěryhodnosti Spojených států jako spojence.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas