Alexander Tomský: Pod hvězdou AstryZenecy

24.03.2021 12:25 | Zprávy

Komentář politologa, nakladatele a publicisty Alexandra Tomského k debatám kolem vakcíny proti covidu AstraZeneca.

Alexander Tomský: Pod hvězdou AstryZenecy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

V neděli večer prohlásila Evropská komise, že zablokuje export vakcíny AstryZenecy do Británie, kterou vyrábí jedna továrna v Holandsku (další dvě se nacházejí v Anglii), firma má ale kontrakt s britskou vládou a tak jde o nátlak, aby Boris Johnson od smlouvy, kterou podepsal o pár měsíců dříve než Komise, dnes ustoupil. Anglická média informují, že šéfka Komise Ursula von der Leyen dokonce pohrozila, „že v nouzové situaci (článek 122) může „duševní práva i patenty pominout a firmu převzít”. Kdo sledoval surrealistické dění a fantastické výpovědi okolo nešťastné vakcíny, jistě ho její výrok nepřekvapí. Podle smlouvy AstryZenecy s Bruselem prý patří „dvě fabriky Zenecy na území Británie pod kuratelu Unie”. 

Od začátku roku, když se ukázalo, že má v očkování Spojené království tří měsíční předstih vyhlásila Komise, „Evropskou zdravotnickou unii”, ale místo akčního jednání se držela principu předběžné opatrnosti, čekala na schválení a vymýšlela stejná pravidla pro všechny. Evropští politici se jako malé uražené děti vyjadřovali o vakcině uznanou nejvyšší lékařskou autoritou v Evropě (EMU) negativně, vpodstatě ji pomlouvali. Prezident Macron ji nazval „kvázi-neefektivní”, němečtí úředníci ministerstva na tiskové konferenci prohlásili, že starším lidem nepomáhá, kancléřka (66) na to řekla, že by si ji píchnout nedala, hodí se prý pouze pod věkovou hranici 65 let. Čtvrtina zdravotníků v Německu ji odmítla. Objevily se zprávy, že vakcina může způsobovat sraženiny krve a přestože EMU odmítla riziko jako naprosto zanedbatelné, 13 států ji zakázalo. Politici si zřejmě neuvědomili, že svým chováním poškozují důvěru v očkování vůbec. A ve skladech se nachází více než milion nepoužitých vakcin, Itálie dokonce export nepoužité AstryZenecy do Austrálie zarazila. Jak si vysvětlit konflikt Komise s Británií? Připomíná starý židovský vtip, „Ta hospoda nestojí za nic, špatně tam vaří, dlouho se čeká a ty malé porce, no hrůza”. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…