Alimuddin Usmani: Somálský pár se vyhýbá vyhoštění díky svým dětem

9. 9. 2017 21:32

Soud švýcarského kantonu Vaud odmítl udělit povolení k pobytu typu B dvěma Somálcům, ale nehrozi jim vyhoštění. Jejich děti byly totiž naturalizovány.

Alimuddin Usmani: Somálský pár se vyhýbá vyhoštění díky svým dětem
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Manželský pár Somálců, ve věku 68 a 52 let, se nedokáže naučit francouzsky, přestože je ve Švýcarsku posledních devatenáct let a úřady jim platily jazykové kurzy. Mají prozatímní povolení k pobytu a žijí na sociálních dávkách.

Požádali o povolení k pobytu B, které platí na pět let, na základě toho, že jejich šest dětí má švýcarský pas. Kantonální soud odmítl jejich žádost: "Manželský pár neudělal nic pro to, aby se podílel na hospodářském a společenském životě ve Švýcarsku," prohlásil soud. Neznamená to ale rychlé vyhoštění ze Švýcarska. Prozatímní povolení k pobytu může podle odborníka trvat celý život.

V říjnu 1997 dorazili do Švýcarska oba rodiče a jejich první tři děti ve věku od 7 do 11 let. Podali žádost o azyl, která byla zamítnuta. Rodina ale byla dočasně přijata v roce 1999. Ani otec ani matka nikdy nepracovali. Oba vždy žili ze sociálních dávek, které například činily za tři roky 130 000 franků (téměř tři miliony korun). Otec dostává starobní důchod od roku 2014.

Držitelé prozatímního povolení k pobytu mohou požádat o naturalizaci po dvanácti letech trvalého pobytu. Pro děti, které navštěvují školu, je tato lhůta kratší. Ale tento zákon se změní: od roku 2018 se pouze držitelé povolení typu C stanou švýcarskými občany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…