Antonín Moulis: Politika jako nástroj moci a manipulace s občany

02.06.2016 21:33 | Zprávy

Žijeme v demokratické společnosti. Alespoň se o to snažíme. Zda je nebo není tato snaha korunována i v praktické každodenní politice, nechť posoudí každý sám. V učebnicích se píše, že boj o demokracii nikdy nekončí. Součástí tohoto nikdy nekončícího procesu je politika, která nás dnes a denně obklopuje, ať chceme nebo nechceme. Popravdě řečeno, běžný občan má jen málo možností něco ovlivnit, byť ho státní moc ujišťuje o opaku. Politici, politické strany a jejich programy s občany pouze manipulují. Občan je v popředí pouze ve chvíli, kdy jde volit.

Antonín Moulis: Politika jako nástroj moci a manipulace s občany
Foto: archiv AM
Popisek: Antonín Moulis

Jsme zemí zastupitelské demokracie, ve volbách dáváme hlas politickým stranám na základě jejich politických programů. Tady naše úloha končí. Jakmile opustíme volební místnost, už máme jen málo možností cokoli ovlivňovat. Sotva usednou volení zástupci do poslaneckých lavic, jedou podle vlastních not. Koneckonců občan už svoji úlohu splnil tím, že volil. V demokracii je volební právo jedním ze základních nástrojů. Musíme mít ovšem pocit, že naše volební hlasy k něčemu jsou. Já tenhle dojem určitě nemám. Tahle skepse narůstá s každými volbami u nás. Musím se ptát, proč mám vlastně volit. Co mně to jako občanovi přinese, jak mohu svým hlasem ovlivnit politiku a následné konání politických stran respektive jejich lídrů. Zkušenosti jsou takové, že politické strany většinou brzy po volbách začnou své politické programy měnit, nebo je úplně překopou. Tím je de facto moje vůle a můj hlas devalvován prakticky jen na vhozený lístek do volební urny. Občan splnil svoji úlohu tím, že volil. Tím vlastně jeho občanské právo končí. Jinými slovy, čím méně bude lid ovlivňovat politiku prezentovanou zvolenými zástupci, tím lépe. Politické strany tak uskutečňují politiku prakticky bez účasti občanů. Mají-li lidé výhrady? Smůla, musí čekat na další volby. A tohle se tu opakuje stále dokola. Může se pak někdo divit, že lidé k volbám neradi chodí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

demokracie , moc , politika , manipulace , Moulis

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…