Artur Karásek: SPD padá. Jde o kampaň?

15.04.2019 11:26

V atmosféře útoků a dehonestací bývají výsledky průzkumů ovlivněny ochotou respondentů přiznat se veřejně k podpoře „fujky-fujky strany“.

Artur Karásek: SPD padá. Jde o kampaň?
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Podle včerejších výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by Hnutí ANO volilo 33 procent voličů, druzí by ve sněmovních volbách byli Piráti se ziskem 19 procent hlasů a třetí by skončila ODS s 13,5 procenta. Na hranici vstupu balancují lidovci a hnutí SPD, které přitom v předchozím průzkumu dostalo 9,5 procenta.

Právě ohledně SPD se ovšem nabízí otázka, nakolik jde o přirozený vývoj, a nakolik jde to kampaň s cílem SPD před volbami stlačit dolů. Poslanec Lubomír Volný je neřízená střela, takže se jeho vyloučení dá pochopit, ale zároveň přišly útoky za strany tajemného Vedoucího kolotoče, což je pseudonymem novináře z jistého alternativního média, a to už mi jako náhoda nepřipadá. Navíc v atmosféře útoků a dehonestací bývají výsledky průzkumů ovlivněny ochotou respondentů přiznat se veřejně k podpoře té které „fujky-fujky strany“.

V devadesátých letech minulého století si agentury počítaly speciální koeficient pro KSČM, kterým zvyšovaly odhady preferencí této strany, aby kompenzovaly výsledky průzkumů a výsledky voleb. Takže až volební výsledek ukáže, nakolik (a zda vůbec) tohle funguje i v případě SPD.

Je ovšem fakt, že v poslední době o sobě od SPD nedávají moc vědět. Ivan David je nicméně kvalitní kandidát do Evropského parlamentu, i když asi bohužel jediný na kandidátce. Někdy koncem dubna má být na pražském Václavském náměstí demonstrace snad s účastí Le Penové, Wilderse nebo Salviniho a to by straně rozhodně mělo pomoct.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…