Bohdan Babinec: Budeme konečně postupovat jako Rašín?

12.01.2023 14:37 | Komentář

Nejsem odborník v ekonomii, ale trošku jsem do ní pronikl, když jsem vlastnil čtyři obchody s rychlým občerstvením, výrobu Novoborského skla a privátní chirurgickou ordinaci. A teď, jako téměř slepý si „užívám“ starobního důchodu.

Bohdan Babinec: Budeme konečně postupovat jako Rašín?
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec

V ekonomických otázkách jsem především používal selský rozum, a tak jsem schopen odhadnout, kam naší velcí ekonomičtí „odborníci“ z Ministerstva financí náš stát vedou. Zdálo by se, že při tak velkém deficitu státního rozpočtu dají hlavy dohromady a rychle stát vyvedou z tohoto ekonomického marasmu.

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33839 lidí

Nechápu, proč se nezavede zdanění dividend velkých nadnárodních korporací, které se vyvádějí z naší republiky, ale u nás se nezdaňují, proč existuje solidární zdanění a nezavede se prachobyčejné progresivní zdanění aspoň na přechodnou dobu, proč se nedonutí k práci jak vězni ve věznicích, tak zdraví flákači, bezdomovci a ostatní práceschopné obyvatelstvo. Potřebujeme premiéra, za kterým nejsou žádné životní, pracovní ani politické aféry, který vede zahraniční politiku velmi kultivovaně a uvážlivě, s ohledem na zájmy vlastní země. Neměl by se bát svých ministrů a vyměnit neschopné ekonomy na ministerstvech za ekonomy odborně schopné.

Dnešní situace v řízení státu mně trošku připomíná šedesátá léta v Mukačevě, kde v jednom z podniků pro zvýšení produktivity práce natírali v dílnách zdi různými barvami, přemísťovali soustruhy i soudruhy mezi jednotlivými funkcemi a těmito způsoby se snažili motivovat zaměstnance k vyššímu nasazení. Jeden starý zaměstnanec, říkejme mu Roubíček, který toto počínání sledoval, to komentoval slovy: “Pane řediteli, vzpomínám si, jak můj dědeček vlastnil za první republiky bordel. Pravda, nebyl tak velký jako Sovětský svaz, byl jen maličký, ale když mu klesala produktivita, tak vyměnil dámy, ale s postelema, se tam nikdy nešoupalo.“

Doufám, že i pan premiér bude v řízení státu postupovat jako Roubíčkův dědeček a změny, navrhované ministrem financí v DPH, které by postihly především rodiny s nižšími příjmy, odmítne. Vemte selský rozum do hrsti a nebojte se zdaňovat dividendy a zavést progresivní daň. Vždycky se někdo naštve. Vždyť i za první republiky mohl vlastnit akcie kteréhokoliv podniku občan jak Austrálie, Ameriky v podstatě odkudkoliv. Ale pokud je chtěl prodat, musel přijet do Československa a oficiálně je prodat zde, na burze, kde se také odvedla daň z prodeje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

13:57 Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

Denní glosa Ladislava Jakla