Bohdan Babinec: Digitalizace jako spása zdravotnictví?

11.05.2019 11:00

Dnes je módní hovořit o tom, že vše má být digitalizováno. Ovšem nikdo se občanů neptá, zda k tomu mají prostředky. Např. přístup k internetu, počítač, tiskárnu, mobilní telefon...

Bohdan Babinec: Digitalizace jako spása zdravotnictví?
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec

Ano, digitalizace je věc výborná, ovšem stát by měl udělat vše pro to, aby pacientům nepřinesla problémy, ale byla jim prospěšná. Třeba ve zdravotnickém systému Německa elektronické prostředky zajišťuje stát všem zdravotnickým zařízením v Estonsku navíc i občanům. U nás si lékaři musejí sami zajistit veškeré elektronické vybavení a kompletní zdravotnické programy pro vydávání elektronických receptů jejichž vystavování je povinné. (Mimo několika výjimek kdy může být i recept papírový.) Zdůvodněno je to tím, že každý lékař či odpovědný zaměstnanec lékárny má možnost zjistit pacientovu aktuální medikaci aby zabránil buď případným nežádoucím účinkům nebo případnému zneužití léků. Ze zdravotnické dokumentace také může lékař zjistit, zda neindikuje zbytečná vyšetření. To vše je pravda, ovšem při systému digitalizace, který u nás existuje mohou být pacientovy osobní údaje snadno zneužity bez jeho vědomí. Domnívám se, že veškerý přístup k zdravotnické dokumentaci by měl být lékaři či lékárníkovi umožněn pouze po sdělení unikátního PIN kódu, případně otisku prstu.

Dle mého názoru je tedy nyní, bez zavedení mnou uvedené metody, zbytečné zavádět ve zdravotnictví povinnou elektronizaci. Navíc, když z mediálních vystoupení je zřejmé, že některé naše lékařské kapacity o tomto problému příliš mnoho nevědí neboť jsou to zaměstnanci státních zařízení.

MUDr. Bohdan Babinec, CSc.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…