Bohdan Babinec: Za 15 let, kdy vedete ČLK, jste pro nás, lékaře, neprosadil nic zásadního

13. 7. 2020 13:15

Otevřený dopis prezidentu ČLK - MUDr. Milanu Kubkovi.

Bohdan Babinec: Za 15 let, kdy vedete ČLK, jste pro nás, lékaře, neprosadil nic zásadního
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec
reklama

Važený pane prezidente.

Rozhodl jsem se Vás oslovit touto cestou, protože poslední dobou mé články poskytnuté časopisu Tempus Medicorum nebyly ani jednou zveřejněny. Chápu. Po mém vystoupení na loňském sjezdu ČLK kde jsem protestoval proti získání další finanční půjčky 50mln Kč na rekonstrukci Lékařského domu, mám „zaracha“. Dodnes jsem však přesvědčen, že jsem byl v právu. Jako autoru a organizátoru výstavby pomníku JUDr. Milady Horákové i jako předsedovi SVJ se mi nikdy nestalo, aby navrhovatelé projektu (sochaři, stavebníci,…) zúčastnění výběrového řízení požadovali uhrazení předložených projektů, účtovali ztrátu času apod. A navíc, aby vyhrožovali i sankcemi, jak jste předkládal nám, delegátům sjezdu. Vámi uváděným navrhovatelům projektu rekonstrukce Lékařského domu bychom museli uhradit náklady na návrhy a na ztrátu jejich času. A také, že při neuzavření smlouvy s ČSSP Vám bylo vyhrožováno sankcí. To jsou báchorky, kterým neuvěřím nikdy.

A teď uvedu, proč se obracím na Vás. Dne 29.6.2020 jste totiž v Interview ČT 24 požadoval, aby Vláda ČR (=stát) uhradila ušlý zisk ambulantním specialistům za období nařízené karantény v nouzovém stavu. To je velmi správně, za to Vás chválím. Ovšem částku, kterou by měli být tito ambulantní specialisté odškodněni, tu jste neuvedl. Vzpomínám si, že ještě v roce 1998 jsme my, vedení SPACHu (Prim.MUDr. L. Knajf, Prim. MUDr. L. Winkler, MUDr. J. Somberg, MUDr. F. Řezník, MUDr. J. Votoček) doporučovali pevnou částku pro ohodnocení hodinové práce chirurgických oborů ambulantních specialistů 400 Kč/h. Pokud by tato částka byla ČLK prosazena tak za ušlý zisk by ambulantní specialista v chirurgickém oboru získal 3.200 Kč za den, 16.000 Kč za týden, což je cca 64.000 za měsíc plus proplacení režijních nákladů. Ovšem v roce 1998 a v letech dalších pojišťovny prosadily vzorec, dle kterého je lékař odměňován necelou polovinou výše uvedené částky. Jsem zvědav, jakou částkou se stát se specialisty chirurgických oborů vyrovná za období proběhlé karantény. Záleží i na Vás jak razantně budete při jednáních s vládou prosazovat zvýšení plateb pro nás, ambulantní specialisty. Uznávám Vás jako skvělého rétora, ale za těch 15 let kdy vedete ČLK jste pro nás, lékaře, neprosadil nic zásadního.

Oceňuji Váš skvělý nápad koupit Lékařský dům, ale to neznamená, že jeho rekonstrukci nedokážeme realizovat úsporně. A že vy na příštím sjezdu ČLK nepřijdete s dalším návrhem na zvyšování členských příspěvků. Váš honorář (cca 100 000 Kč měsíčně), odsouhlasený ČLK by Vás měl zavazovat k odvedení perfektní práce. Za První Republiky byl Prezident ČLK čestnou funkcí, honorář se nevyplácel měsíčně, nýbrž pouze za ztrátu času nebo za služební cesty.

S pozdravem
MUDr. Bohdan Babinec, CSc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav Polnar: Vlastimil Podracký - Konzervatismus pro třetí tisíciletí

13:21 Stanislav Polnar: Vlastimil Podracký - Konzervatismus pro třetí tisíciletí

Hlavní motivem útlé, leč pozoruhodné knihy ing. Vlastimila Podrackého je hledání přirozenosti. To lz…