Daniel Raus: Volba prezidenta jak má být

26.01.2013 13:55

Do dnešní čtrnácté hodiny můžete ještě zajít do volební místnosti a hlasovat pro jednoho z kandidátů na prezidenta. Pokud jste tak už neučinili. V tuto chvíli samozřejmě nelze předpovídat, kdo se stane vítězem, odhady slibují těsný výsledek.

Daniel Raus: Volba prezidenta jak má být
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad
reklama

Lidová hlasování mají obyčejně jednu nevýhodu a jednu výhodu. Nevýhodou bývá to, že lidé se často nevyjádří k položené otázce, ale k něčemu úplně jinému. Typickým příkladem jsou referenda v Evropské unii, kdy občané bez ohledu na otázku odpovídají, že nemají rádi Brusel. 

Výhoda spočívá pro změnu v tom, že do rukou lidu se na chvíli vrátí moc. Což si může uvědomit i ten, kdo se cítí vůči politickým strukturám jako mravenec vedle slona. Má sice jenom jeden hlas – ale právě v tom je pointa, neboť i ten, kdo řídí slona má pouze jeden hlas. 

Sovětský diktátor Stalin kdysi s cynismem sobě vlastním poznamenal, že lidé, vhazující hlasy do urny, nerozhodují volby – ty přece rozhodují ti, kdo hlasy počítají. V komunistickém Rusku měl nepochybně pravdu. Ve svobodné zemi je ale za zločince. Díky Bohu i v Česku. 

Prezidentská kampaň byla únavná, hlavně pro klíčové aktéry. Asi by bylo lepší druhé kolo týden po prvním, protože duelů bylo příliš a našinec může mít právem pocit, že je předebatováno. Témata se opakovala, profily kandidátů byly dávno jasné. Takže se nosilo trochu dříví do lesa. 

Jinak je ale vlastně všechno, jak má být. Česká scéna dávno nezažila takové vzrušení. Lidé mají zase jednou pocit, že o cosi kráčí, že se mohou vyjádřit k hodnotovému sporu. Ke standardu patří i to, že v prvním kole se volí srdcem a v druhém hlavou. Tedy v prvním kole pro kandidáta, kterého chceme, ve druhém kole proti kandidátovi, kterého nechceme. 

Ke správným volbám patří argumenty i emoce, protože se volí osobnosti. A je třeba se smířit s tím, že část lidí vůbec netuší, o čem se rozhoduje. Provokativní americký spisovatel a politik Gore Vidal prohlásil, že polovina Američanů nečte noviny a polovina Američanů nechodí k volbám – tak nezbývá, než doufat, že je to ta samá polovina. 

Ať je to jakkoliv, letošní volba českého prezidenta stojí za to.  

Komentář zazněl v pořadu Křesťanský týdeník na stanici ČRo 1 - Radiožurnál

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerská fraška výběru dopravce na rychlíkové linky směřuje k ÚOHS i orgánům činným v trestním řízení

12:52 Jindřich Berounský: Ministerská fraška výběru dopravce na rychlíkové linky směřuje k ÚOHS i orgánům činným v trestním řízení

Zatímco v Evropské unii představuje liberalizace železnice v osobní dopravě a závazku veřejných služ…