Lidová hlasování mají obyčejně jednu nevýhodu a jednu výhodu. Nevýhodou bývá to, že lidé se často nevyjádří k položené otázce, ale k něčemu úplně jinému. Typickým příkladem jsou referenda v Evropské unii, kdy občané bez ohledu na otázku odpovídají, že nemají rádi Brusel.
Výhoda spočívá pro změnu v tom, že do rukou lidu se na chvíli vrátí moc. Což si může uvědomit i ten, kdo se cítí vůči politickým strukturám jako mravenec vedle slona. Má sice jenom jeden hlas – ale právě v tom je pointa, neboť i ten, kdo řídí slona má pouze jeden hlas.
Sovětský diktátor Stalin kdysi s cynismem sobě vlastním poznamenal, že lidé, vhazující hlasy do urny, nerozhodují volby – ty přece rozhodují ti, kdo hlasy počítají. V komunistickém Rusku měl nepochybně pravdu. Ve svobodné zemi je ale za zločince. Díky Bohu i v Česku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.