Dave de Camp: Bílý dům je proti vyhlášení příměří na Ukrajině

22.03.2023 19:53 | Komentář

Bílý dům se ještě před příletem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Moskvy vyslovil proti vyhlášení příměří na Ukrajině. Přičemž motiv tohoto nesouhlasu je jasný: Washington netouží po tom, aby se prostředníkem možného budoucího jednání Putina s jeho protějškem z Kyjeva Zelenským stal zrovna čínský prezident.

Dave de Camp: Bílý dům je proti vyhlášení příměří na Ukrajině
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bílý dům

Si Tin-Pchingova cesta přichází poté, co Peking zveřejnil 12 bodový mírový plán pro Ukrajinu, který vyzývá obě strany k zastavení nepřátelství a zahájení mírových rozhovorů. Zelenskyj už vyjádřil souhlas s čínským návrhem, avšak prezident Biden jej odmítl: „V současnosti výzvy k příměří nepodporujeme“ řekl v pátek dle magazínu Newsweek mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. „Určitě nesouhlasíme s příměřím, které by Čína vyžadovala při jednání v Moskvě a které by bylo prospěšné pro Rusko“.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38685 lidí

Kirbyho slova přicházejí v čase, kdy ruské a ukrajinské síly pokračují v boji o donbaské město Bachmut, o němž se kvůli těžkým ztrátám na obou stranách konfliktu mluví jako o „mlýnku na maso“. Ukrajina zde vrhá do boje nedostatečně vycvičené brance a USA mají za to, že Kyjev zde utrácí až příliš mnoho ze zdrojů, které bude dle amerických expertů potřebovat pro svou plánovanou jarní ofenzívu. K níž ovšem vysoký ukrajinský představitel minulý týden sdělil listu Washington Post, že Kyjev nemá dost prostředků, aby ji vůbec zahájil.

K nechuti Bílého domu souhlasit s příměřím na Ukrajině Kirby dále poznamenal, že současná přestávka ve válčení by mohla být Rusy chápaná tak, že místa, na kterých momentálně stojí, jsou ruská. K tomu Kirby dále řekl, že příměří „by ve skutečnosti uznalo zisky Ruska a umožnilo mu pokračovat v okupaci ukrajinského území“.

(vybral a přeložil Lubomír Man)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Migrační pakt je ohromným nákladem členství České republiky v EU s dalekosáhlými důsledky

11:24 Ivo Strejček: Migrační pakt je ohromným nákladem členství České republiky v EU s dalekosáhlými důsledky

Denní glosa Ivo Strejčka