David Bohbot: Varování před možnými teroristickými útoky v Evropě

08.02.2023 15:35 | Komentář

Islámský stát hrozí teroristickými útoky na cíle v Evropě, zejména ve Švédsku a Dánsku, ale možná i v dalších velkých evropských městech. Islámský stát je extremistická sunnitská islámská teroristická organizace, která se odštěpila od Al-Káidy.

David Bohbot: Varování před možnými teroristickými útoky v Evropě
Foto: Archiv Davida Bohbota
Popisek: David Bohbot, prezident Institutu pro výzkum terorismu

Těžiště činnosti organizace je v Sýrii a Iráku. Vedle toho působí po celém světě pobočky organizace a další hnutí, která se jí inspirují. V Evropě neexistuje země, kde by nebyly spící buňky, čekající na pokyny. I v České republice se najdou radikální extremisté, kteří věří v učení Usámy bin Ládina, a ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) otevřeně či tajně podporují.
 
V roce 2021 došlo pouze ke dvěma útokům, v roce 2022 ani k jednomu. Islamističtí radikálové poslechli instrukce a pokyny, které říkaly, že nemají útočit a počkat na dobu, kdy islám zvítězí demograficky. Veřejné pálení koránu před tureckým velvyslanectvím a na dalších místech ve Švédsku, organizované extrémistickým švédsko-dánským politikem, vůdcem krajně pravicové strany Tvrdá linie Rasmusem Paludanem, však přineslo radikální obrat. ISIS nyní výslovně vyzývá své přívržence k návratu útoků do Evropy. Doporučuje útoky na pracovištích, útoky osobními auty, a dokonce i nákladními vozy.
 

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí
Informační instituce Saarh al-Khalapa, která je napojena na ISIS, zveřejnila 31. ledna 2023 krátké video (asi dvouminutové) pod názvem "Poselství bojovníků džihádu polyteistům v Evropě". Nahrávka je záznamem slov Usámy bin Ládina, bývalého vůdce al-Káidy, která mají být „vzorem“ i pro současné agenty ISIS. Vyhrožuje v něm evropským zemím odvetnými akcemi za zveřejnění urážlivých karikatur proroka Mohameda (tuto hrozbu bin Ládin vyslovil v roce 2006, po zveřejnění 12 karikatur Mohameda v dánských satirických novinách).
 
Bin Ládin v nahrávce říká, že zveřejnění urážlivých karikatur představuje mimořádně vážnou újmu, za níž bude tvrdá odplata. Video bylo zveřejněno s titulky v angličtině a arabštině a fotografiemi z míst útoků, které ISIS v Evropě v průběhu let provedl (Telegram, 31. ledna 2023).  Výběr bin Ládinových slov v kontextu současné situace má příznivce organizace povzbudit a inspirovat k útokům na obyvatele Evropy v reakci na pálení koránu stejně, jako při útocích po zveřejnění urážlivých karikatur v Dánsku v roce 2006 a při útoku na redakci francouzského satirického časopisu "Charlie Hebdo", při němž bylo 7. ledna 2015 zastřeleno 12 lidí.
 
1. února 2023 zveřejnila islamistická organizace Mossad Mathani, napojená na ISIS, video s názvem "Zabij je, kde je potkáš". Otevřeně v něm vyzývá k teroristickým útokům v západních zemích. Podle videa, obsahujícího klipy dokumentující incident pálení koránu, je Rasmus Paludan, který tímto činem ublížil všem muslimům, pod oficiální ochranou švédských úřadů, které mu dokonce poskytly i ochranku (kanál Telegram, 1. února 2023).
 
Na videu se rovněž nalézá starší nahrávka s hlasem Abú Muhammada al-Adnaního, mluvčího organizace v letech 2014-2016, který proslul výzvami, určenými muslimům na Západě, aby zabíjeli civilisty v zemích, kde žijí. Al-Adnani na nahrávce prohlásil, že „krev všech nevěřících je přípustná". Prohlásil rovněž, že při útocích by se nemělo rozlišovat mezi civilisty a bezpečnostním personálem. Nahrávka obsahuje také videozáznamy, dokumentující teroristické útoky na evropské půdě, které provedli agenti organizace, nebo jimi byly inspirovány. Na konci zazní báseň ve francouzštině, která vybízí k útokům proti "nevěřícím" v rámci džihádu (video bylo pravděpodobně natočeno ve Francii nebo v Belgii).
 
Vzhledem k těmto skutečnostem důrazně doporučuji české vládě vyhlásit pohotovost ve velkých městech a zejména na citlivých místech v centru Prahy. Je nepochybně lepší být připraven, i kdyby si nakonec ISIS a jejich příznivci vybrali jiný cíl. Je třeba zvýšit počty policistů a vojáků, kteří budou chodit mezi lidmi a ukazovat, že jsme připraveni. Podle mého názoru teroristických útoků nebude více než malé množství, ale nevěřím, že v Evropě letos k žádnému nedojde.      
 
Doporučuji všem českým občanům, kteří navštěvují velká města v Evropě, aby byli na přeplněných místech mimořádně opatrní. Vláda musí projevit rozhodnost a zajistit, aby bezpečnostní a záchranné složky prošly odpovídajícím výcvikem a věděly, jak efektivně reagovat v případě útoku s mnoha oběťmi. Tuto oficiální hrozbu ze strany ISIS nesmíme v žádném případě ignorovat.
 
David Bohbot, prezident Institutu pro výzkum terorismu, Praha
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Kdy přijdete i s opatřeními na sížení inflace?

Nemyslíte, že už včera bylo pozdě? Proč jste si takto nechali ujet vlak a inflace tak rekordně vzrostla a neklesá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

13:33 Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

Sdílím údiv prezidenta republiky nad neúspěchem jeho návrhu na jmenování soudce Josefa Baxy ústavním…