David Ondráčka z Transparency International: Příprava whistleblowerské legislativy nabírá zpoždění. Pomozte nám to změnit!

15.04.2016 15:48

Analýza legislativních řešení ochrany oznamovatelů, která měla být hotova již v roce 2015, stále není připravena. Reálně hrozí, že vláda nestihne přijmout legislativní řešení whistleblowingu do konce svého volebního období, ačkoliv se k tomu zavázala ve svém programovém prohlášení.

David Ondráčka z Transparency International: Příprava whistleblowerské legislativy nabírá zpoždění. Pomozte nám to změnit!
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

TI pracuje s oznamovateli v rámci svého whistleblowerského centra, provozuje etickou linku pro Český svaz ledního hokeje, podílí se na odborných studiích a veškeré nabyté zkušenosti se snaží zúročit v Pracovní komisi k whistleblowingu pod Radou vlády pro koordinaci boje s korupcí. Snaží se prosadit silné legislativní řešení, které zároveň ochrání whistleblowery a zároveň pomůže při odhalování nekalého jednání.

Vývoj přípravných prací v rámci Úřadu vlády ČR však nelze urychlit bez jasné politické vůle. K vytvoření takového zadání je potřeba i silný hlas veřejnosti, proto TI spustila na podzim 2015 kampaň #Zapískej!, jejímž prostřednictvím vyzývá politiky k přijetí kvalitního zákona na ochranu oznamovatelů korupce a jiného nekalého jednání. Výzva s podpisy aktivních občanů bude následně předána Vládě ČR.

Do této chvíle TI shromáždila několik stovek podpisů. „Do konce dubna 2016 mají všichni občané ještě možnost podepsat výzvu a tím přispět k zavedení efektivního nástroje pro odhalování všech druhů nekalých jednání od korupce, přes poškozování životního prostředí až po ohrožení zdraví,“ doplňuje Petr Leyer, vedoucí právní poradny TI.

Podpořte naši výzvu na právní ochranu oznamovatelů na www.zapiskej.cz. Děkujeme vám také za sdílení této petice!

 
 

PODEPSAT PETICI

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

18:41 Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou…