Dominik Duka: Bez náboženské svobody nebude v Iráku demokracie

12.03.2021 13:54

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě papeže Františka Iráku

Dominik Duka: Bez náboženské svobody nebude v Iráku demokracie
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Kardinál Dominik Duka v roušce

Papež František dokázal při návštěvě Iráku zúročit svoji aktivitu k určité přátelskosti a vzájemné podpoře. Zároveň ale dokázal jasně říci, jak mají věci býti: že v Iráku musí být náboženská svoboda. A přiznejme si, že bez přítomnosti křesťanů, kterých už na tomto území zbývá poslední čtvrtmilionová hrstka, a dalších náboženských skupin, nebude v Iráku svoboda, demokracie, a ani rozvoj v kontextu mezinárodního prostředí. Totéž platí pro oblast celého Blízkého východu, kde je mnohdy nemožné se dopátrat, kolik křesťanů ještě v oblastech zbývá.

Je třeba také otevřeně říci, že bez americké operace „Trvalá svoboda“ by dnešní Irák nebyl. Nebyl by v rozvalinách, ale nebylo by ani návštěvy papeže Františka. Válka za svobodu, a v Evropě nám jako memento slouží porážka nacistického Německa, není jen o slavném vítězství, ale především o rozbombardovaných městech, zničených obydlích, rozvrácených rodinách a zdevastované přírodě. Pro Evropany byla poválečná situace podobně krutá, jako pro dnešní Iráčany. Věřím, že podobně jako Evropané na válečných troskách vybudovali svobodnou a demokratickou společnost, tak se tak může podařit i v Iráku.

Papežova návštěva vyzdvihla moment posilnění víry v Boha Stvořitele. Jeho promluva navazuje na druhou otázku sumy teologické, která se ptá, zda Bůh je. Argumentace Tomáše Akvinského se opírá o islámské učence Avicenu, Averroa a židovského lékaře Maimonida, kteří nám zprostředkovali antickou moudrost. Papežovo kázání o Bohu a Lásce je určitou výzvou k dialogu s islámem, kde je však možné říci, že právě tento prvek je v islámu jakýmsi nedostatkem, ze kterého pak může vyrůstat i určitý extremismus, kterému jsme svědky.

Kromě radosti nad podařenou návštěvou papeže ve zkoušeném Iráku bychom ale měli mít na paměti i slova patriarchy z Antiochie Jusufa, který na některé problémy upozorňuje. Křesťanství převádí základní vztah Bůh-Člověk na smlouvu. Bůh se mnou jedná jako s partnerem, nejsme jeho slouhové. Tento princip zná jen křesťanství a židovství. V islámu tento prvek partnerství chybí a výsledek je znát.

Rád bych také připomenul aktivity naší katolické Charity, která v oblasti z iniciativy arcibiskupa Graubnera poskytuje dary na stavbu nových obydlí. Záslužnou úlohu v distribuci pomoci do Iráku sehrály země Visegrádu, které pod vedením největšího poskytovatele státní pomoci - Maďarska - pomohly velkému počtu postižených obyvatel. Neméně důležité pak jsou i konference na téma násilí vůči křesťanským menšinám na Blízkém východě, pravidelně pořádané v Budapešti.

Papež František má v úmyslu na podzim navštívit Budapešť. Přislíbil, že zváží návštěvu i Bratislavy. Modleme se, aby jeho návštěva Slovenska dopadla. Byla by vzpruhou pro celý středoevropský region!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.